Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

POPULARNE KASZE ZAWIERAŁY GLIFOSAT!

Tomasz | 2020-01-26 08:20

Fundacja Konsumentów wraz z Programem FoodRentgen zbadała 10 popularnych kasz gryczanych na obecność pozostałości glifosatu. To główny składnik środków chwastobójczych, który wszyscy znamy pod nazwą Roundup. Środek chwastobójczy bardzo lubiany przez rolników, stosowany w nadmiernych ilościach może być źródłem skażenia i zatrucia żywności. Fundacja Konsumentów i FoodRentgen sprawdziły podejrzenia, że przekraczające dopuszczalne normy glifosatu mogą być obecne w produktach wydawałoby się bardzo zdrowych jak kasza gryczana. Wyniki badań potwierdziły podejrzenia. W wielu kaszach gryczanych popularnych marek poziom glifosatu był przekroczony nawet 7-krotnie! Na szczęście jest i dobra wiadomość: kasze gryczane oznaczone jako BIO, czy ekologiczne groźnego glifosatu nie zawierały wcale. Wśród kasz sprzedawanych przez duże sieci handlowe nie zawierała glifosatu kasza gryczana z Auchan i Carrefour. Niewielkie ilości szkodliwej substancji, ale jeszcze nie przekraczające dopuszczalnej ilości 0,1 mg/kg kaszy stwierdzono w kaszy gryczanej znanej firmy Kupiec. Cztery kasze, w tym dwie tzw. BIO i dwie z sieciówek nie zawierały glifosatów wcale. Kompromitacją jest za to kasza z Kuchni Lidla, w której dopuszczalna zawartość glifosatu była przekroczona ponad 3 razy!


 

Fundacja Konsumentów realizuje badania dzięki wsparciu finansowymsamych konsumentów. Każdy może wesprzeć ich badania dowolną darowizną. Nr konta podany jest w raporcie, który można pobrać i przeczytać na stronach:


 

Programu FoodRentgen: www.foodrentgen.eu/pl/raport-kasze-gryczane


 

Fundacji Konsumentów: www.testy.konsumenci.org


 

My ze swej strony tytułem komentarza dodamy, że o tym, iż kasza gryczana nie zawsze będzie zdrowa, że przy jej produkcji rolnicy nadużywają środków chwastobójczych zawierających glifosat mówił nam doświadczony pszczelarz z Kazimierza. Mówił o metodzie rolników na łatwiejszy zbiór gryki, z której nasion mamy kaszę gryczaną. Otóż nieuczciwi rolnicy ułatwiają sobie żniwa spryskując przed zbiorem pola Roundupem (najpopularniejszy środek chwastobójczy). Rośliny padają, ale uschnięte kombajn łatwiej zbiera i młóci. Ale szkodliwy glifosat pozostaje w ziarnach, później przerobionych na kaszę gryczaną. Raport Fundacji Konsumentów zdaje się to potwierdzać.

 

W tabeli, która pochodzi z raportu pokazujemy które kasze były wolne od glifosatu, a których w sklepie lepiej zdecydowanie unikać. (JotM)Galeria zdjęć

Komentarze