Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

PODZIĘKOWALI BALEM ZA WSPIERANIE KULTURY

Tomasz Urbański | 2018-03-07 12:20

(Poraj) Statuetkami „Mecenasa Kultury 2017” i obrazami namalowanymi przez artystów związanych z gminnym ośrodkiem kultury, dziękowali przedstawiciele gminy Poraj wszystkim osobom, firmom i instytucjom wspierającym przedsięwzięcia kulturalne, sportowe i promocyjne. Porajskie „Oskary Kulturalne” rozdano podczas specjalnej gali, zorganizowanej w ostatnią sobotę karnawału, 10 lutego, w Centrum Konferencyjno – Szkoleniowym w Jastrzębiu.

 

Doroczny „Bal Mecenasa Kultury”, organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Poraju to forma docenienia udziału firm i osób prywatnych w tworzeniu życia kulturalnego. Nie od dziś bowiem wiadomo, że organizacja masowych jak i kameralnych imprez kulturalnych to dla gmin doskonała promocja, ale i spory wysiłek finansowy. Większość wydarzeń mogłaby nie dojść do skutku bez wsparcia sponsorów. W tym miejscu wypada zaznaczyć, że w roku ubiegłym gminny ośrodek kultury zrealizował ponad kilkadziesiąt przedsięwzięć o różnorodnym charakterze. Były to min. festiwale, przeglądy, wernisaże, warsztaty kulinarne, konkursy, oraz szereg imprez plenerowych, w tym ta największa: Dni Gminy Poraj. Tytuły „Mecenasa Kultury 2017” wręczono  w czterech kategoriach: sponsor, donator, altruista oraz animator kultury, ponadto

 

rozdano wyróżnienia honorowe i specjalne. Wyboru laureatów dokonała powołana w tym celu kapituła, która dokonała analizy dokumentów finansowych, protokołów i sprawozdań z działalności GOK, i na tej podstawie przyznała nagrody.

 

W kategorii „Donator” (nominowano w niej 19 osób zaangażowanych w realizację przedsięwzięć kulturalnych porajskiego GOK-u, a także fundujących nagrody laureatom konkursów i festiwali) tytuł przyznano Wicemarszałkowi Województwa Śląskiego Stanisławowi Dąbrowie. W jego imieniu nagrodę odebrała wicestarosta myszkowska Anna Socha-Korendo. My dodajmy, że w gronie nominowanych znalazł się także Redaktor Naczelny Gazety Myszkowskiej, Jarosław Mazanek.

 

W kategorii „Sponsor” (wśród zgłoszonych do zaszczytnego wyróżnienia znalazło się 39 firm, które w 2017 roku w największym stopniu wsparły finansowo i rzeczowo GOK w Poraju) tytuły „Mecenasów Kultury 2017” odebrali przedstawiciele firmy „Ancora Collection” oraz Biura Podróży „Denar Travel”. Z grona 13 osób i podmiotów nominowanych w kategorii „Animator Kultury” (zaangażowanych i kreatywnie wspierających działalność porajskiego GOK-u, a także twórczo animujących projekty kulturalne związane z gminą Poraj) główne wyróżnienie trafiło do Konrada Maszczyka.

 

23 nominacje wręczono w kategorii „Altruista”, przeznaczonej dla tych, którzy bezinteresownie pomagają przy realizacji przedsięwzięć kulturalnych realizowanych przez GOK. Tytuł za rok 2017 przypadł Kołu Terenowemu Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów z Choronia oraz Annie Paterek (fotografia artystyczna).

 

Od kilku lat tradycją jest, że podczas Balu Mecenasa Kultury honorowane są również osoby i firmy wspierające lokalny sport. Tytułem „Sponsor Sportu 2017” uhonorowana została Firma „Zomax” Michała Cichonia i Bartosza Kuleja. Inne wyróżnienie honorowe - tytuł „Promotora Gminy Poraj” przypadły Stowarzyszeniu „Marina Poraj” oraz Porajskiemu Towarzystwu Krzewienia Kultury Fizycznej i Sportu.

 

Wszyscy nominowani w poszczególnych kategoriach otrzymali pamiątkowe dyplomy, kwiaty oraz piękne grafiki autorstwa mamy i córki, Eweliny i Aleksandry Kustry.

 

O kulinarną stronę balu zadbały, jak zwykle niezawodne, panie z KGW „Kalina”, przy mocnym wsparciu pań z KGW „Malwy”. Tegorocznej uroczystości towarzyszyła scenografia inspirowana „Alicją w Krainie Czarów”, przygotowana przez warsztat artystyczny Centrum Integracji Społecznej w Poraju. Wśród artystycznych atrakcji balu znalazły się m.in: pokaz iluzjonisty „Marcusa”, występ „Dolce Quartet” oraz wokalny popis Roksany Sapoty oraz Karoliny Szmuc z Zespołu „Plus Minus” działającego przy porajskim GOK-u. Do tańca porwał wszystkich zespół „Brand Band”.

 

W trakcie zabawy nie zabrakło również konkursów. Pierwszy z nich – na najbardziej oryginalne przebranie – wygrali Ewelina Drzewiecka (Królowa Kier) oraz Karol Froś (za strój Kapelusznika). Drugi konkurs to tradycyjny już wybór Królowej i Króla Balu. Na tronie jako zwycięzcy zasiedli Tomasz Sikora oraz Urszula Błaut. (rb)Galeria zdjęć

Komentarze