Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

„PIĄTKA” NA ZLOCIE BRACI SIENKIEWICZOWSKIEJ

MyszPress | 2014-06-16 10:36

(Myszków, Bydgoszcz) Delegacja Szkoły Podstawowej nr 5 w Myszkowie wzięła udział w ogólnopolskim spotkaniu Braci Sienkiewiczowskiej. W imprezie uczestniczą placówki, których patronem jest ten wielki polski pisarz, laureat literackiej nagrody Nobla, autor „Krzyżaków”, „Quo vadis” czy „W Pustyni i w Puszczy”. Miejscem tegorocznego zlotu była Szkoła Podstawowa nr 37 im. H. Sienkiewicza w Bydgoszczy.

 

Myszkowską „piątkę” w Bydgoszczy reprezentowały uczennice Julia Puszczewicz i Natalia Będkowska – Kuśmierek oraz towarzysząca im nauczycielka Bożena Kwiatkowska.

 

Co ciekawe, to właśnie w tym mieście stanął pierwszy w Polsce pomnik Henryka Sienkiewicza, odsłonięty w 1927 roku w obecności Prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Zburzony przez Niemców we wrześniu 1939 został po wojnie odbudowany.

Gośćmi honorowymi tegorocznego zlotu byli: Juliusz Sienkiewicz – wnuk pisarza, oraz Anna Dziewanowska – prawnuczka patrona myszkowskiej „piątki”. Wielkim nieobecnym, z racji choroby, był Antoni Cybulski – pomysłodawca Zlotów Szkół Sienkiewiczowskich i wieloletni dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, miejscu urodzenia pisarza. Placówkę reprezentował podczas imprezy jej obecny szef, Maciej Cybulski.

 

 

- Wśród interesujących wydarzeń towarzyszących zlotowi należy wymienić barwny korowód, który przeszedł ulicami miasta, Mszę Św. w Kościele św. Apostołów Piotra i Pawła, złożenie wiązanki kwiatów pod pomnikiem pisarza oraz uroczystą galę jaka miała miejsce w Sali Koncertowej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Podczas niej nagradzano laureatów konkursów związanych tematycznie z osobą pisarza. Wśród nagrodzonych znalazła się uczennica naszej szkoły z klasy I B – Jagoda Jurczyk, która otrzymała wyróżnienie w konkursie plastycznym. Na wniosek Braci Sienkiewiczowskiej rok 2016 ma być poświęcony naszemu Patronowi z okazji setnej rocznicy jego śmierci – relacjonuje Bożena Kwiatkowska. (rb)Galeria zdjęć

Komentarze