Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

OSZUŚCI PODSZYWAJĄ SIĘ POD POPULARNĄ FIRMĘ KURIERSKĄ

Tomasz | 2019-11-07 08:20

(Poraj) Urząd Gminy w Poraju przestrzega mieszkańców przed fałszywymi wiadomościami SMS. Oszuści podszywają się pod firmę InPost. W wiadomości mieszkańcy są informowani o śledzeniu paczki dzięki aplikacji mobilnej. SMS zawiera link, przez który można pobrać aplikację. Odnośnik prowadzi do zainfekowanej domeny. Jeśli klikniemy w fałszywy link, zostanie zainstalowane złośliwe oprogramowanie Cerberus. - Za pomocą zainfekowanego programu przestępcy wykradają dane i pieniądze! – ostrzegają urzędnicy.


 

Jak informuje gmina, niektórzy mieszkańcy otrzymali fałszywe SMS-y. Dlatego urzędnicy ostrzegają wszystkich przed wiadomościami, które rzekomo pochodzą z firmy InPost. W informacji znajduje się link, który przenosi na domenę inpost24[.]tk. Jeśli klikniemy w link wysłany przez oszustów, na urządzeniach z systemem Android instalowane jest złośliwe oprogramowanie.


 

- Najbezpieczniejszym sposobem ochrony swoich danych jest używanie aplikacji. InPost udostępnił swoim użytkownikom aplikację InPost Mobile, która zawiera wszystkie dane dotyczące realizacji dostawy. (…) Oczywiście klienci mogą korzystać z innych form jak powiadomienie mailowe, czy sprawdzenie statusu poprzez inteligentnego chatbota, dla zwolenników tradycyjnych metod - dostępna jest infolinia lub opcja „śledzenie przesyłek” na www – informuje na swojej stronie internetowej firma InPost.


 

Osoby korzystające z usług tej firmy powinny również pamiętać o tym, że InPost nigdy nie wysyła do klientów SMS-ów z informacją o konieczności dokonania dopłaty lub z linkami zewnętrznymi.


 

Ostrożność należy zachować w przypadku wiadomości od innych firm, usługodawców i banków. Dla bezpieczeństwa lepiej nie klikać w żadne linki pojawiające się w SMS-ach lub wiadomościach e-mail. Oszuści nie śpią, a ich pomysłowość zdaje się nie mieć granic. (es)


Komentarze