Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

ORMOWIEC MACH OSKARŻONY O ŁAPÓWKI SZEFEM KOMISJI EDUKACJI!

Tomasz Urbański | 2019-01-08 12:20

(Zawiercie) Ryszard Mach z Niezależnej Alternatywy Wyborczej, obecnie przybudówki do PiS-u, były ormowiec (ujawnił to w wywiadzie dla Kuriera Zawierciańskiego Witold Grim), pracownik propagandy w PZPR głosami radnych z Prawa i Sprawiedliwości został szefem Komisji Edukacji! Niezbyt chlubna przeszłość byłego prezydenta miasta i starosty mogłaby już przejść do historii, gdyby nie to, że historia najnowsza Ryszarda Macha jest dla niego jeszcze bardziej kompromitująca. Jako były Prezydent Zawiercia został przez Prokuraturę Okręgową w Częstochowie oskarżony o szereg przestępstw korupcyjnych, kilka miesięcy temu Ryszard Mach został (nieprawomocnie) skazany na 4 lata bezwzględnego więzienia, nie licząc kar finansowych. W procesie nie był jedynym oskarżonym, razem z nim zasiedli na ławie oskarżonych Bartłomiej K. (też zgodnie z wyrokiem może pójść siedzieć) i Marek K. były wiceprezydent Zawiercia, w czasie gdy Ryszard Mach rządził w magistracie. 18 stycznia 2019 roku Sąd Okręgowy w Częstochowie rozpatrzy apelację oskarżonych, w tym głównego oskarżonego, radnego Ryszarda Macha. Gdy poznamy wyrok będzie wiadomo, czy świeżo upieczony Przewodniczący Komisji Oświaty Rady Miasta Zawiercie pójdzie siedzieć, czy też Sąd Okręgowy zmieni wyrok, skazujący, który zapadł przed Sądem Rejonowym w Myszkowie.


 

W mojej opinii wybór Ryszarda Macha na szefa Komisji Edukacji to skandal. Do czasu prawomocnego wyroku może on korzystać z pełni praw publicznych. Miał więc prawo ubiegać się o fotel prezydenta miasta (dostał 10,8% głosów), czy mandat radnego, który uzyskał. Zwolennicy Macha mają prawo nie wierzyć, że jest łapówkarzem, że stworzył patologiczny system powiązań z lokalnym biznesem, co skutkowało np. zmową przetargową przy budowie osiedla w Kromołowie (właściciel firmy budowlanej, który uczestniczył w tej zmowie został już w innym procesie prawomocnie skazany). Nasz Rysio? Niemożliwe? - mogą myśleć i mówić. Ale forsowanie nieprawomocnie skazanego za korupcję radnego na prestiżowe stanowiska w Radzie Miasta, jak przewodniczenie Komisji Oświaty jest skandalem za który odpowiada Prawo i Sprawiedliwość. Ta partia pokazała nam już w skali kraju, że uczciwość, dekomunizacja, „sprawiedliwość” to dla nich tylko puste hasła wyborcze. A liczą się, jak w filmie „Kler” „złoto i dolary”. Oto PiS-owska tajemnica wiary.


 

Czego MACH nas może nauczyć jako szef Komisji Edukacji? Kurs ustawiania przetargów? Słabe, nie doczytał rozdziału „Trzeba pić i palić tak, żeby nas nie złapali”. A Mach ma zarzuty. Edukacja patriotyczna? ORMO czuwa! -był taki propagandowy plakat z ciemnego okresu PRL.


 

Ryszard Mach zdobył legalnie mandat radnego Rady Miasta Zawiercie, może zasiadać w radzie, głosować. Ale do czasu prawomocnego zakończenia procesu karnego wybieranie go na funkcyjne, prestiżowe stanowiska to skandal i psucie demokracji. W tym PiS jest zresztą bardzo dobry.


 

Cztery lata temu wyrażałem taki sam pogląd gdy Rada Powiatu Zawierciańskiego powołała Ryszarda Macha do Powiatowej Rady Zatrudnienia, której na dokładkę został przewodniczącym. Że to skandal i radnych kompromitacja. Wtedy Ryszard Mach miał dopiero postawione zarzuty, proces karny jego i pozostałych oskarżonych dopiero ruszał. Teraz, gdy Sąd Rzeczypospolitej już ocenił wagę zarzutów i uznał Ryszarda Macha winnym, skandal i kompromitacja radnych Rady Miasta Zawiercie jest o wiele większa. Nie zostałby Mach Przewodniczącym Komisji Edukacji bez interesów i głosów radnych PiS-u, którzy w radzie rozdają karty. Bez poparcia Przewodniczącej Rady Miasta Beaty Chawuły, niedawno kandydatki PIS-u na fotel prezydenta. Z żądzy władzy PiS wszedł w deal z nieprawomocnie skazanym Ryszardem Machem. 18 stycznia 2019 będziemy wiedzieli, czy uprawnione jest stwierdzenie, że PiS dla zdobycia władzy chętnie podejmie współpracę nawet z przestępcami, bo tak będzie można nazywać Ryszarda Macha, jeżeli Sąd Okręgowy w Częstochowie podtrzyma wyrok skazujący.


 

Jarosław Mazanek


 Galeria zdjęć

Komentarze