Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

O recepcie na sukces w Parlamencie Europejskim, programie „Cyfrowa Europa”, unijnym wsparciu dla Myszkowa w walce ze smogiem oraz innowacjach społecznych dla seniorów - rozmowa z Jerzym Buzkiem, Posłem do Parlamentu Europejskiego, Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego (2009-2012) i Premierem RP (1997-2001)

Tomasz Urbański | 2019-04-23 10:08

Zdaniem niezależnego serwisu mepranking.eu jest Pan najskuteczniejszym posłem do Parlamentu Europejskiego z Województwa Śląskiego. Wygrał Pan również, już po raz kolejny, ranking „Rzeczpospolitej”, w którym najlepszego europosła wybierają polscy dziennikarze, obserwujący Waszą codzienną pracę w Brukseli. Jest Pan także w trójce osób, które według Euractiv mają „największy wpływ na Unię Energetyczną” - obok kanclerz Niemiec, Angeli Merkel. Panie Premierze - jak Pan to robi?

 

Niektórzy pewnie nie uwierzą, ale recepta jest dość prosta: „praca, praca i jeszcze raz praca” (śmiech). Własna, ale i całego mojego zespołu, na którego merytoryczne i logistyczne wsparcie - w regionie, Strasburgu, Brukseli - mogę zawsze liczyć.

 

Bardzo pomaga też doświadczenie - w Parlamencie Europejskim jestem w końcu, dzięki zaufaniu mieszkanek i mieszkańców naszego województwa, nieprzerwanie od 2004 r.; do tego bezpośrednie kontakty z komisarzami UE, europosłami, członkami rządów z różnych europejskich państw i rodzin politycznych – wiele z tych relacji nawiązałem jeszcze w czasach przewodniczenia Parlamentowi Europejskiemu, a nawet - bycia premierem. Najważniejsze, że to wszystko przynosi dobre efekty, gdy staram się załatwiać sprawy kluczowe również dla regionu.

 

Jakie zatem najistotniejsze rzeczy udało się osiągnąć w kończącej się kadencji Parlamentu Europejskiego? Przez całe pięć lat przewodniczył Pan - bardzo ważnej z punktu widzenia Województwa Śląskiego - Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii.

 

Zgadza się - na pracy w tej komisji koncentrowałem większość swojego czasu i wysiłków. Zlikwidowaliśmy roaming, a więc dodatkowe opłaty za rozmowy przez telefon komórkowy gdy podróżujemy po Unii Europejskiej. Wprowadziliśmy program WiFi4EU - bezpłatnego dostępu do Internetu przez sieć WIFI w urzędach, szpitalach, bibliotekach, centrach kultury lub parkach.

 

Przygotowaliśmy także nowy program „Cyfrowa Europa”. Jest on istotny dla rozwoju przemysłu oraz małych i średnich firm, ale i - dla przeciwdziałania zjawisku wykluczenia cyfrowego, głównie seniorów. Oddzielny wielki temat to walka ze smogiem - w Myszkowie, który od lat prowadzi ją na wielką skalę, nikomu nie trzeba tłumaczyć jak to potrzebne.

 

Na jakie wsparcie Unii Europejskiej możemy zatem liczyć w naszych działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza?

 

Mamy ramy prawne - normy emisji CO2 w transporcie czy dyrektywy o jakości powietrza i limitach jego zanieczyszczeń. I mamy szeroki wachlarz instrumentów, programów i funduszy, które mają finansowo pomóc te przepisy wdrożyć. Chodzi na przykład o rozwój odnawialnych źródeł energii czy zwiększanie efektywności jej wykorzystania m.in. przez ocieplanie domów. I jedno i drugie już się w Myszkowie dzieje!

 

Do tego finansowanie nowoczesnego ciepłownictwa miejskiego, wsparcie dla kogeneracji (czyli wytwarzania naraz energii elektrycznej i ciepła) czy przechodzenie na gaz. Tu jednym z rozwiązań wartych rozważenia może być dofinansowywanie przez dostawcę gazu zakupu indywidualnych pieców - to na pewno ułatwiłoby i przyśpieszyło decyzję wielu gospodarstw domowych o wymianie źródła ciepła.

 

W środę Parlament Europejski zatwierdził - ogromną większością głosów - unijny program finansowania badań i nauki „Horyzont Europa”. W debacie poprzedzającej to głosowanie mocno podkreślał Pan Premier rolę innowacji społecznych. Dlaczego są one tak kluczowe?

 

Bo pozwalają wykorzystywać nowe technologie do realnego polepszania jakości, komfortu, bezpieczeństwa codziennego życia naszych obywateli - w tym osób starszych. Chodzi na przykład o tzw. e-zdrowie czy inaczej - telemedycynę. Technologie informacyjno-komunikacyjne stosuje się w niej do profilaktyki, diagnozowania i leczenia chorób, monitorowania stanu zdrowia i prowadzenia zdrowego trybu życia. Brzmi to może nieco skomplikowanie, ale takie rozwiązania są już wprowadzane - krok po kroku - w Województwie Śląskim w zakresie kardiologii, onkologii czy neurologii. Prowadząc, jako przewodniczący komisji ITRE, negocjacje z krajami członkowskimi w sprawie „Horyzontu Europa”, zależało mi bardzo, aby były w nim też odpowiednie środki na rozwój tego typu innowacji. Cieszę się, że się to udało!

 

Panie Premierze, na końcu chcielibyśmy zapytać Pana o coś odrobinę bardziej osobistego. Trwa właśnie Wielki Tydzień - jak przeżywa Pan te dni?

 

To co roku czas absolutnie szczególny - umacnia wiarę, nadzieję, miłość. I przypomina nam w sposób niezwykły o złożoności życia: najpierw triumfalny wjazd do Jerozolimy, potem heroiczna próba zmierzenia się ze zdradą, poniżeniem, klęską, i w końcu - triumfalne zmartwychwstanie w Wielką Noc.

 

Wielkanoc w Polsce to także liczne tradycje i obrzędy, rodzinne przepisy i zwyczaje. Ma Pan jakiś swój ulubiony?

 

Pamiętam, że w dzieciństwie ogromną frajdę sprawiało mi przystrajanie zielonego goiczka - małego drzewka - wydmuszkami i własnoręcznie przygotowanymi papierowymi ozdobami. Z tak udekorowanym świerkiem chodziliśmy całą gromadką po sąsiadach, śpiewając piosenkę „Goiczek zielony piękne przystrojony”. Zwykle dostawaliśmy za to drobne upominki.


 

A czego chciałby życzyć Pan Premier Czytelnikom „Gazety Myszkowskiej” z okazji Świąt Wielkanocnych?

 

Aby był to dla nich czas spędzony z najbliższymi w dobrej i spokojnej atmosferze, sprzyjającej odpoczynkowi, wewnętrznemu wyciszeniu i refleksji o sprawach najważniejszych.Galeria zdjęć

Komentarze