Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

NOWY SPRZĘT TRAFIŁ JUŻ DO SZPITALNEGO ODDZIAŁU RATUNKOWEGO

Tomasz Urbański | 2018-06-01 12:20

(Zawiercie) Szpital Powiatowy w Zawierciu realizuje projekt, którego celem jest podwyższenie poziomu usług medycznych poprzez doposażenie placówki w brakujący sprzęt. Dzięki temu do zawierciańskiego SOR-u trafił zautomatyzowany system do kompresji klatki piersiowej, mobilny system do badań EKG oraz monitor/defibrylator wykorzystywany przy zaawansowanych zabiegach resuscytacyjnych (ALS).

 

- Zakup sprzętu był możliwy dzięki realizacji projektu pn. „Poprawa jakości świadczeń zdrowotnych poprzez doposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Powiatowego w Zawierciu” w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Sprzęt jest wysokiej klasy, a na szczególną uwagę zasługuje zautomatyzowany system do kompresji klatki piersiowej, który wykonuje co najmniej 100 ucisków na minutę o głębokości 5 cm – przekazuje rzecznik prasowy Szpitala Powiatowego w Zawierciu Karolina Matuszewska.

 

Całkowita wartość projektu realizowanego przez zawierciański szpital to prawie 800 tysięcy złotych, z czego ponad 646 tysięcy złotych wyniesie dofinansowanie unijne. Jak informuje Szpital Powiatowy w Zawierciu, nowy sprzęt dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego to tylko część zakupów dokonana w ramach unijnego projektu.

 

- Zawierciański Szpital usytuowany jest na skrzyżowaniu dróg krajowych o dużym natężeniu ruchu kołowego, charakteryzujących się dużą wypadkowością. Lokalizacja Szpitala na Szlaku Jurajskim - popularnym wśród wspinaczy skałkowych i grotołazów z całego kraju – wpływa na wzrost liczby pacjentów hospitalizowanych z powodu urazów ze szczególnym uwzględnieniem istniejącego SOR. Powyższe przesłanki przesądziły o zakwalifikowaniu Szpitala w 1999 do grupy szpitali ,,ostrych”. Obszar działania Szpitala Powiatowego wynika ze statusu publicznego zakładu opieki zdrowotnej i obejmuje gminy: Irządze, Kroczyce, Łazy, Ogrodzieniec, Pilica, Poręba, Szczekociny, Włodowice, Zawiercie i Żarnowiec. Szpital swoim zasięgiem obejmuje teren powiatu zawierciańskiego i myszkowskiego oraz częściowo tereny przyległych powiatów i zabezpiecza łącznie potrzeby zdrowotne ok. 184 000 osób, z czego około 53 750 osób spoza powiatu zawierciańskiego. Cel główny projektu: podwyższenie poziomu świadczenia usług medycznych świadczonych przez Szpitalny Oddział Ratunkowy Szpitala Powiatowego w Zawierciu na terenie powiatów zawierciańskiego oraz myszkowskiego oraz osób przebywających lub przejeżdżających tranzytem przez teren wymienionych powiatów poprzez doposażenie tego oddziału w brakujący sprzęt ratujący życie – czytamy w opisie projektu zamieszczonym na stronie internetowej szpitala. (es)Galeria zdjęć

Komentarze