Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

NIEBAWEM ROZSTRZYGNIĘCIE PRZETARGU NA BUDOWĘ WĘZŁA PRZESIADKOWEGO

Tomasz Urbański | 2018-06-13 12:20

(Zawiercie) Powracamy do tematu realizowanych obecnie inwestycji w mieście. W ubiegły wtorek upłynął termin składania ofert w przetargu na budowę węzła przesiadkowego przy dworcu kolejowym w Zawierciu – do wykonania tego zadania zgłosiły się dwie firmy. Na rozstrzygnięcie tego przetargu musimy jeszcze trochę poczekać. Póki co na chodniku wokół znajdującego się tam obecnie parkingu postawiono kilka wiat przystankowych, które w tej chwili nikomu jeszcze nie służą. Pod znakiem zapytania stoi natomiast inny przetarg ogłoszony przez gminę. Pod koniec maja miasto opublikowało informację z otwarcia ofert, które złożone zostały do budowy ostatniego etapu drogi do Strefy Aktywności Gospodarczej. Niestety ceny zaproponowane przez wszystkich oferentów znacząco przewyższają kwotę, jaką gmina planuje przeznaczyć na tę inwestycję. Czy przetarg zostanie z tego powodu unieważniony?
 

NOWY PRZYSTANEK OBOK SZÓSTKI

 

Przy ul. Wierzbowej - pomiędzy OSiR-em a pawilonem handlowym - powstaje zatoczka autobusowa. To prawdopodobnie dobra wiadomość dla uczniów pobliskiej SP nr 6 oraz ich rodziców. Niewykluczone, że dzięki nowemu przystankowi dzieci będą miały bardzo blisko do autobusu, którym mogłyby rano przyjechać do szkoły lub po lekcjach wrócić do domu. O problemach z lokalizacją przystanku przy ul. Wierzbowej oraz rozkładem jazdy pisaliśmy w październiku ubiegłego roku w artykule pt. „Zmiany w komunikacji miejskiej wciąż wzbudzają emocje”.

 

W odpowiedzi na ogłoszenie o przetargu, którego przedmiotem zamówienia było wykonanie zatoki przystankowej wraz z montażem wiaty wpłynęły 3 oferty. Za najkorzystniejszą gmina uznała tę złożoną przez firmę JANSBUD Jan Soboń z Zawiercia, która zaoferowała najniższą cenę – prawie 160 tysięcy złotych. Zakres prac obejmuje między innymi rozebranie nawierzchni, chodników i krawężników, wykonanie podbudowy i nowych nawierzchni, wykonanie obrzeży betonowych, montaż chodnikowych barierek ochronnych oraz wiaty przystankowej. Prócz tego wykonawca będzie jeszcze miał ułożyć kable, postawić słup oświetleniowy i zamontować oprawę oświetleniową. Na realizację tego zamówienia wykonawca ma 70 dni od daty podpisania umowy. Widać, że prace przy ul. Wierzbowej trwają, położenie nowej zatoczki wszyscy mieszkańcy mogą już bez trudu sami zlokalizować – wystarczy przespacerować się ulicą Wierzbową. Do tego jakie autobusy i o których godzinach będą zatrzymywały się w nowej zatoczce na pewno powrócimy, gdy inwestycja zostanie już zrealizowana.

 

PAŁACYK JAK NOWY

 

Kolejną realizowaną właśnie inwestycją jest termomodernizacja Pałacyku w Kromołowie (filia MOK w Zawierciu). Miasto w połowie marca wybrało firmę, która realizuje to zadanie. Spośród pięciu ofert miasto wybrało Firmę Handlowo-Usługową JUL-BUD Łukasz Pałęga z Niegowy. Prace w Pałacyku w Kromołowie kosztować będą blisko 520 tysięcy złotych.
 

Zakres prac obejmuje między innymi naprawę tynków, ocieplenie ścian, wykonanie sufitu podwieszanego z warstwą ocieplenia, docieplenie dachu skośnego, wymianę okien, wymianę kotła gazowego wraz z modernizacją instalacji gazowej oraz wykonanie nowej instalacji c.o. wraz z grzejnikami. Firma JUR-BUD w złożonej w przetargu ofercie podała 90-dniowy termin realizacji zamówienia.
 

WĘZEŁ PRZESIADKOWY JESZCZE W PLANACH

 

Dotychczasowy parking przy dworcu PKP już niebawem zamieni się w centrum przesiadkowe. Już od dłuższego czasu dużo mówiło się w mieście o tych planach, jednak póki co parking wciąż jest. Jedyną zmianą, jaka dotychczas zaszła w tym miejscu jest kilka wiat przystankowych, które zostały postawione na chodniku okalającym parking.

 

Póki co miasto ogłosiło przetarg na adaptację parkingu na węzeł przesiadkowy, a termin składania ofert upłynął we wtorek 5 czerwca. Wśród prac przewidziano rozebranie nawierzchni z kostki betonowej, rozebranie betonowych krawężników, wykonanie podbudowy i wykonanie nowej nawierzchni (do czego ma zostać wykorzystana kostka z odzysku), ułożone zostaną nowe krawężniki, drobną pracą przewidzianą w zamówieniu jest również przestawienie wiaty śmietnika znajdującej się na przydworcowym parkingu. Gmina w treści zamówienia zaznaczyła, że termin realizacji zamówienia wynosi 40 dni od daty zawarcia umowy.
 

W temacie węzła przesiadkowego przedstawiciele zawierciańskiego magistratu zwracali uwagę, że pozwoli ono „przestawić” przystanki z pobliskiej ulicy Sikorskiego. To może poprawić bezpieczeństwo pieszych, którzy czasami, śpiesząc się na przystanek, „przecinają” jezdnię w niedozwolonym miejscu.
 

Teraz mieszkańcom pozostaje liczyć na to, że gmina nie napotka żadnych problemów z wyłonieniem wykonawcy tego zadania. Rodzi się tylko pytanie co się teraz stanie z kierowcami parkującymi na obecnym parkingu przed dworcem? Przemienienie parkingu w węzeł przesiadkowy oznacza likwidację kilkudziesięciu miejsc parkingowych, o które dosyć trudno w centrum miasta.
 

CZY PRZETARG NA BUDOWĘ DROGI DO SAG ZOSTANIE UNIEWAŻNIONY?
 

Jak pisaliśmy w naszym poprzednim artykule dotyczącym miejskich inwestycji, miasto ogłosiło na początku maja przetarg na budowę IV etapu drogi do Strefy Aktywności Gospodarczej. Zamówienie, które ma zostać zrealizowane do końca czerwca 2019 roku obejmuje wykonanie odcinka drogi o długości 895,10 mb. Pracom oczywiście towarzyszyć będzie też m.in. karczowanie drzew, budowa chodnika i ścieżki rowerowej, montaż słupów i opraw oświetleniowych. Zamówienie to obejmuje również prace przy drodze dojazdowej, czyli ulicy Podkądzielowej - przebudowana ma zostać sieć wodociągowa w rejonie tej ulicy.

 

W poniedziałek 24 maja upłynął termin składania ofert. Tego samego dnia w Biuletynie Informacji Publicznej gmina zamieściła informację z otwarcia ofert – do budowy ostatniego odcinka drogi do SAG zgłosiły się 4 firmy. Najniższa cena brutto wśród ofert to prawie 6,5 miliona złotych, najwyższa – ponad 8,5 miliona. Ile gmina zamierza przeznaczyć na tę inwestycję? 2 miliony złotych. Duża rozbieżność rzuca się w oczy. Przetarg może teraz zostać unieważniony, chyba, że gmina znajdzie brakujące miliony i wybierze którąś ze złożonych ofert (prawdopodobnie najtańszą). (es)Galeria zdjęć

Komentarze