Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

NAJBLIŻSZE KĄPIELISKO…DALEEEEKO!

Tomasz | 2019-07-05 08:00

(Myszków, Żarki) Basen zewnętrzny w Żarkach, o czym Urząd MiG Żarki informował jeszcze w maju, cały sezon nie będzie czynny w związku z modernizacją basenu i jego otoczenia. Powstaną przebieralnie, łazienki, zaplecze turystyczne. Inna sytuacja jest w Żarkach Letnisko. Tam na początku sezonu letniego mieszkańcy i goście oglądali dno basenu z powodu tego, że gmina nie zamierzała w tym roku uruchomić kąpieliska. Decyzję tłumaczono… brakiem możliwości kontrolowania jakości wody, brakiem urządzeń filtrujących wodę. „Osoby o obniżonej odporności mogą być narażone na infekcję. Kąpiel w basenie jest niezalecana, również ze względu na brak nadzoru ze strony ratowników”-można było przeczytać z informacji ostęplowanej pieczątką gminy.  Sytuacja zmieniła się w ostatni weekend. Zdecydowano jednak o napełnieniu niecki basenu, która już jest pełna wody. Uruchomione też zostały sanitariaty i przebieralnie. Pracownicy gminy i spółdzielni socjalnej dbają też o czystość terenu. Basen kąpielowy w Żarkach Letnisko jest jednak kąpieliskiem niestrzeżonym, bez dozoru ratowników i odpowiedzialności za niepożądane skutki kąpieli np. zatrucia pokarmowe.
 

Pomysł aby latem 2019 basen w Żarkach Letnisko był bez wody nie spodobał się anonimowym „mieszkańcom”, którzy (lub który) nad informacją o tym, że kąpielisko nie będzie czynne wywiesili „Protest”: basen stanowi główną atrakcję Żarek Letnisko jako miejscowości wypoczynkowej i letniskowej. Jego brak znacznie ograniczy liczbę gości i letników”. 
Basen jest już napełniony, choć kąpiel na nim odbywa się na własną odpowiedzialność. Można skorzystać z sanitariatów i przebieralni.  Szerzej wyjaśnił nam sytuację kierownik wydziału promocji UG Poraj Andrzej Kozłowski: W związku z pojawiającymi się sygnałami, że poprzednia informacja dotycząca basenu w Żarkach Letnisku może być niedostatecznie precyzyjna oraz anonimowym protestem w sprawie basenu, który pojawiał się w mediach społecznościowych i na tablicach ogłoszeń, Urząd Gminy Poraj w uzupełnieniu informuje:
1. Basen w Żarkach Letnisku znajduje się w złym stanie technicznym.
2. Basen wymaga całkowitej modernizacji. Remont niecki basenowej wymaga dużych nakładów finansowych. W chwili obecnej nie ma możliwości wydatkowania kilkumilionowej kwoty na modernizację obiektu.
3. Sanepid był poinformowany o stanie technicznym niecki. Inspektorat sugerował zamknięcie obiektu.
4. Obiekt został zamknięty z obawy o skuteczną kontrolę przydatności wody do celów rekreacyjnych.
5. Decyzja o częściowym napuszczeniu wody została podjęta, by przeciwdziałać zagrożeniu ekologicznemu (np. rozwojowi plagi much i komarów), celem schładzania otoczenia oraz zapewnienia estetyki, poprzez pokrycie niecki płytką wodą.
6. Kąpiel w basenie jest niezalecana, również z uwagi na brak nadzoru ze strony ratowników.
7. Basen nie zostanie w bieżącym roku otwarty.
8. Część sanitarna (np.toalety) zostanie dopuszczona do użytku.
Uprasza się osoby korzystające z terenu rekreacyjno – wypoczynkowego o zachowanie ostrożności szczególnie w rejonie zbiornika wodnego, jak również pozostawienie po sobie porządku.
W Myszkowie otwartych kąpielisk nie było i nie będzie, nie licząc możliwości zamoczenia się w rzece Czarna Struga. (JotM)Galeria zdjęć

Komentarze