Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

NAD WODĘ PRZEDE WSZYSTKIM ZABIERZMY ROZSĄDEK

Tomasz Urbański | 2018-06-14 12:20

(powiat myszkowski) Upalna aura sprawiła, że wiele osób, wśród nich także mieszkańcy powiatu myszkowskiego, szukają ochłody nad zbiornikami wody. W całym kraju w ostatnim czasie doszło do wielu przypadków utonięć, których być może udało by się uniknąć korzystając m.in. z policyjnych przestróg i zdrowego rozsądku. Ponieważ synoptycy przewidują, że w dalszym ciągu towarzyszyć nam będzie piękna, słoneczna pogoda, pozwalamy sobie na porcję rad, jak zachować się nad wodą, by po wypoczynku nad rzekami, jeziorami czy zalewami pozostały nam tylko przyjemne wspomnienia.
 

By wypoczynek nad wodą nie zmienił się w tragedię, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad i zabrać ze sobą nad wodę zdrowy rozsądek. - Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych, z wydzielonymi miejscami do kąpieli, najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy wodni.
 

Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy. Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki. Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. By uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzajmy się stopniowo oraz nie kąpmy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu. Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo. Absolutnie nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić nas na urazy, kalectwo, a nawet śmierć. Może się zdarzyć, że natrafimy na skaliste dno lub przeszkodę i skok do wody zakończy się urazem. Materace zostawmy na brzegu - nie wypływajmy na nich na środek jeziora. Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka. Odpoczywając nad wodą pamiętajmy także o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno również podtapiać innych pływających. Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu – radzi rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Myszkowie, starszy aspirant Barbara Poznańska.

 

Z POWODU UPAŁÓW NIEBEZPIECZNIE NIE TYLKO NAD WODĄ
 

Ze względu na słoneczną pogodę i wysokie temperatury powietrza rozsądek trzeba zachować także w innych sytuacjach. Pamiętajmy, że w żadnym przypadku nie można pozostawiać dzieci, osób starszych, niedołężnych czy niepełnosprawnych – nawet na chwilę – w samochodach na otwartym terenie. Są one narażone na przegrzanie. To samo dotyczy także podróżujących z nami zwierząt. Wysokie temperatury niekorzystnie wpływają również na sytuację na drogach. Kierowcy często tracą czujność, są rozkojarzeni, a ich reakcje są opóźnione, w wyniku czego dochodzi do większej ilości zdarzeń drogowych. W czasie upałów szczególny nacisk kładziemy na zasadę ograniczonego zaufania - kierowca innego pojazdu może być oślepiony przez słońce, może źle się poczuć, a nawet zemdleć, co może skutkować niebezpiecznymi manewrami na drodze. (rb)

 Galeria zdjęć

Komentarze