Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

Na czym polega elektroniczna ewidencja VAT? URZĘDNICY CZEKAJĄ NA MIKROPRZEDSIĘBIORCÓW W KAŻDY WTOREK

Edyta | 2017-11-08 16:16

(Zawiercie) W związku ze zbliżającymi się zmianami dla mikroprzedsiębiorców, urzędy skarbowe w całym kraju organizują akcję informacyjną. Ma ona przygotować właścicieli firm do prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT. Zmiany obejmą blisko 2,5 tysiąca przedsiębiorców w naszym powiecie. W listopadzie w każdy wtorek prowadzone będą dla nich specjalne szkolenia w Urzędzie Skarbowym w Zawierciu.

 

Od stycznia 2018 roku mikroprzedsiębiorcy będą mieli obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT. Rejestr sprzedaży i zakupów VAT będą przesyłać do resortu finansów jako JPK_VAT. Zbliżające się zmiany obejmą ok. 1,6 mln właścicieli firm w całym kraju, w tym około 2,5 tysiąca w powiecie zawierciańskim.

 

W listopadzie w każdy wtorek mikroprzedsiębiorcy będą mogli poznać szczegóły dotyczące prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT. Akcja informacyjna będzie prowadzona we wszystkich urzędach skarbowych, również w Zawierciu. - W każdy wtorek listopada o godz. 13:00 w Urzędzie Skarbowym w Zawierciu będą prowadzone specjalne szkolenia, podczas których będzie można dowiedzieć się czym jest Jednolity Plik Kontrolny, jak go wygenerować i wysłać oraz jak uniknąć błędów w jego przygotowaniu – informują przedstawiciele zawierciańskiego urzędu.

 

Informacje do Jednolitego Pliku Kontrolnego dla potrzeb VAT pobierane są z systemów finansowo-księgowych przedsiębiorstwa. Właściciele mikroprzedsiębiorstw będą go przesyłać drogą elektroniczną do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni w określonym układzie i formacie. Aby uzyskać szczegółowe informacje dotyczące zasad prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT, warto zgłosić się do Urzędu Skarbowego w Zawierciu. Przedsiębiorcy mogą również wchodzić na stronę internetową www.jpk.mf.gov.pl, na której odnaleźć można bezpieczne i darmowe narzędzia do tworzenia i przesyłania JPK_VAT. Na portalu internetowym Ministerstwa Finansów przedsiębiorcy mogą również dowiedzieć się jak prawidłowo należy przygotować, podpisać oraz wysłać plik do administracji skarbowej.

 

Ministerstwo Finansów zachęca mikroprzedsiębiorców w całej Polsce do zapoznania się z przyszłorocznymi zmianami już teraz i przesyłania JPK_VAT za trzy ostatnie miesiące bieżącego roku: - Ci z nich, którzy zdecydują się na przesyłanie Jednolitego Pliku Kontrolnego jeszcze w tym roku (za październik, listopad, grudzień 2017), będą mogli liczyć na szybszy zwrot VAT (czas oczekiwania zostanie im skrócony z 60 do 25 dni). (es) Grafika: materiały prasowe Ministerstwa FinansówGaleria zdjęć

Komentarze