Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

MIEJSKIE INWESTYCJE – CO, GDZIE I ZA ILE ROBIĄ SAMORZĄDOWCY

Tomasz Urbański | 2018-05-26 12:20

(Zawiercie) Od początku bieżącego roku gmina ogłosiła kilkanaście przetargów na miejskie inwestycje, część z nich została już rozstrzygnięta, a praca wre. Tak jest np. w Parku Mickiewicza czy też na osiedlu TAZ. Na rozpoczęcie innych prac mieszkańcy będą musieli jeszcze trochę poczekać - np. na dokończenie zachodniej obwodnicy Zawiercia, czyli budowę IV etapu drogi do Strefy Aktywności Gospodarczej. Ta inwestycja ma zostać zrealizowana do końca czerwca 2019 roku.

 

PRAWIE MILION NA NOWY PLAC ZABAW W PARKU

 

Rozpoczęła się już budowa centralnego placu zabaw w Parku Mickiewicza. Zakres prac obejmuje między innymi demontaż starych urządzeń, rozebranie nawierzchni, wykonanie podbudowy, betonowych obrzeży i nowej nawierzchni. Ponadto zostaną posadzone nowe krzewy.

 

Jeśli chodzi o wyposażenie placu zabaw i towarzyszącej mu siłowni na świeżym powietrzu, to zamontowane zostaną np. piramida wspinaczkowa, ścianka i skałka wspinaczkowa, karuzela, kiwaki, kółko i krzyżyk, huśtawka bocianie gniazdo, huśtawka podwójna wahadłowa, czy też ważka wagowa. Siłownia zewnętrzna zostanie natomiast wyposażona między innymi w twister i stepper, piechura/biegacza + orbitrek eliptyczny, prasę nożną + wioślarza oraz rower + jeźdźca.

 

W ramach budowy nowego placu zabaw zaplanowane zostały też prace elektryczne (takie jak ułożenie kabli i montaż parkowych latarni) oraz elementy małej architektury - ławki, kosze na śmieci, stojak na rowery oraz ogrodzenie placu zabaw.

 

Zgodnie z treścią ogłoszenia o zamówieniu, które zawierciański urząd opublikował pod koniec lutego, termin realizacji zamówienia wynosi 70 dni od daty zawarcia umowy. Do przetargu stanęły cztery firmy, a za najkorzystniejszą ofertę wybrano tę, którą złożył Zakład Usługowo-Budowlany „BUD-REM” Tomasz Skipirzepa z Zawiercia. W swojej ofercie firma przedstawiła cenę 956 517,97 zł brutto za realizację tej inwestycji.

 

Jak przekazuje magistrat, budowa placu zabaw ma zostać zakończona do końca czerwca. - Miasto inwestuje prawie milion złotych bowiem chcemy, aby było to ciekawe miejsce, dobrze zorganizowane i wyposażone. Miejsce wypoczynku i relaksu dla osób w każdym wieku. Duża ilość urządzeń zabawowych – ponad 20 w tym ścianki wspinaczkowe, zjeżdżalnie, labirynt, mostki linowe, drabinki, różnego rodzaju huśtawki i wiele innych. Siłownia również będzie bardzo bogato wyposażona. Bieżnie, orbitreki to tylko niektóre z całej gamy przyrządów do ćwiczeń i rekreacji. Całość ogrodzona, oświetlona i bezpieczna, bo wyposażona w specjalną nawierzchnię. W ramach inwestycji wyremontowane zostaną również w części alejki parkowe. Chcemy, aby nasi mieszkańcy mieli plac zabaw z prawdziwego zdarzenia – czytamy w oświadczeniu rzecznika prasowego UM, zamieszczonym kilka dni temu na stronie internetowej gminy.

 

NOWE OBLICZE BUDYNKU PRZY NIEDZIAŁKOWSKIEGO 22

 

Kolejna inwestycja, która obecnie jest realizowana to rewitalizacja zdegradowanego budynku na osiedlu TAZ w celu jego adaptacji na mieszkania wspomagane i chronione. Chodzi dokładnie o budynek zlokalizowany przy ul. Niedziałkowskiego 22. Przetarg na to zadanie został ogłoszony 22 lutego, a spośród dwóch złożonych ofert miasto wybrało do wykonania tej inwestycji konsorcjum firm, w skład którego wchodzą Firma Handlowo-Usługowa „INSTALDAR” Damian Dzielawski z Myszkowa oraz Zakład Usługowo-Budowlany „BUD-REM” Tomasz Skipirzepa z Zawiercia. Cena, którą przedstawiło w swej ofercie konsorcjum to 3 865 384,73 zł. Kwota duża - podobnie jak zakres prac, którymi objęty ma zostać budynek na osiedlu TAZ.

 

Wśród robót magistrat wymienił: wzmocnienie fundamentów, przebudowę ścian konstrukcyjnych i ścian wewnętrznych, wzmocnienie stropów drewnianych, demontaż drewnianych schodów jednobiegowych i wykonanie dwóch nowych klatek schodowych, wykonanie szybu windowego, zakup i montaż windy dla osób niepełnosprawnych, wymiana pokrycia dachowego oraz części jego konstrukcji. Wyczyszczona zostanie również elewacja budynku wraz z uzupełnieniem brakujących jej elementów. Ponadto wyburzone miały zostać przybudówki.

 

Zamówienie zakłada też wykonanie instalacji wewnętrznych (m.in. instalacja C.O., gazowa, instalacja wentylacji mechanicznej i elektrycznej), wykonanie podestu na gruncie ze schodami i rampą dla niepełnosprawnych, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz montaż sanitariatów. Przebudowie towarzyszyć będzie zagospodarowanie terenu wokół budynku. Ma powstać parking na 23 miejsca postojowe wraz z drogą dojazdową, chodnik, nowe trawniki i kwietniki. Zamontowanych ma zostać kilkanaście latarni, ławki, kosze na śmieci, śmietnik, czy też stojak na rowery.

 

Na realizację prac wykonawca ma 12 miesięcy od daty zawarcia umowy. Nadmienić należy, że budynek przy Niedziałkowskiego 22 w 1991 roku trafił do rejestru zabytków województwa śląskiego. Na tę inwestycję gmina pozyskała dofinansowanie ze środków unijnych.

 

RUSZTOWANIE OPLATA „SZÓSTKĘ” - TERMOMODERNIZACJA TRWA

 

W ramach projektu „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w Zawierciu” wykonywana jest obecnie termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej nr 6 przy ul. Wierzbowej.

 

Spośród czterech ofert, które startowały w przetargu, wybrana została ta złożona przez firmę „MIR-BUD” Mirosław Haładyn z Zawiercia. Firma ta zaproponowała cenę w wysokości 1 270 969,06 zł i wykonanie prac w terminie 90 dni od daty podpisania umowy.

 

Prace obejmują między innymi docieplenie ścian, wymianę drzwi i rynien, montaż nowych parapetów, ułożenie na schodach antypoślizgowych płytek gresowych, osuszenie ścian piwnicznych. Prócz tego wykonana zostanie nowa instalacja C.O., wymienione mają zostać grzejniki, a na dachu ma być zamontowana instalacja fotowoltaiczna. Ten projekt również uzyskał dofinansowanie unijne.

 

KIEDY DOKOŃCZONA ZOSTANIE DROGA DO SAG?

 

To nie jedyne zadania, na które w ostatnich miesiącach Urząd Miejski w Zawierciu ogłosił przetargi. W najbliższych tygodniach przyjrzymy się na naszych łamach inwestycjom drogowym i remontom chodników, o których tak często mówią mieszkańcy. Warto jednak zwrócić już teraz uwagę na jeden z ostatnio ogłoszonych przetargów. 7 maja w biuletynie informacji publicznej magistrat zamieścił ogłoszenie dotyczące budowy IV etapu drogi do SAG.

 

Zamówienie, które ma zostać zrealizowane do końca czerwca 2019 roku obejmuje wykonanie odcinka drogi o długości 895,10 mb. Pracom oczywiście towarzyszyć będzie też m.in. karczowanie drzew, budowa chodnika i ścieżki rowerowej, montaż słupów i opraw oświetleniowych. Zamówienie to obejmuje również prace przy drodze dojazdowej, czyli ulicy Podkądzielowej - przebudowana ma zostać sieć wodociągowa w rejonie tej ulicy.

 

Choć zamówienie przewiduje czas na wykonanie prac do końca czerwca przyszłego roku, to widnieje w nim też zapis o tym, że „(…) wykonawca zobowiązany jest do wykonania, skutecznego przedstawienia do odbioru częściowego oraz zafakturowania do dnia 30.11.2018r. co najmniej 80% zakresu rzeczowego i finansowego robót wycenionych według kosztorysu ofertowego”.

 

Przetarg na budowę ostatniego odcinka drogi do Strefy Aktywności Gospodarczej, czyli zachodniej obwodnicy Zawiercia został niedawno ogłoszony, a termin składania ofert upływa we wtorek 22 maja. To może jednak stanowić choć wstępną odpowiedź dla wszystkich tych, którzy zastanawiają się na jakim etapie jest inwestycja i co dalej z zachodnią obwodnicą.

 

REMONTY DRÓG I CHODNIKÓW ORAZ REMONT PAŁACYKU W KROMOŁOWIE ZA PÓŁ MILIONA

 

Wśród rozstrzygniętych przetargów, które miasto ogłosiło w bieżącym roku znalazły się między innymi zamówienia na rozbudowę drogi ul. Kwiatowej i Chabrowej, przebudowę ulicy Kanarkowej, remont chodnika przy ul. Zaparkowej, Nektarowej, Szymańskiego i Stefanii, przebudowę jezdni wraz z chodnikiem przy ul. Wyszyńskiego, remont nawierzchni i chodników przy ul. Wiśniowej, czy też remont nawierzchni ul. Kromołowskiej.

 

Jedną z tegorocznych inwestycji jest również termomodernizacja Pałacyku w Kromołowie za niewiele ponad pół miliona złotych. To zadanie jest – podobnie jak termomodernizacja SP nr 6 – realizowane w ramach projektu „Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej w Zawierciu” i jest dofinansowane ze środków unijnych.

 

Remontom dróg i chodników poświęcimy w najbliższych tygodniach osobny artykuł. Inwestycje w mieście to bez wątpienia „temat rzeka”, który jest bodaj jednym z najbardziej interesujących z punktu widzenia mieszkańców. Przyjrzymy się realizowanym i planowanym w najbliższym czasie inwestycjom, odnosząc się do zadań, które miasto zapowiadało na początku roku po uchwaleniu budżetu na 2018 rok.

 

W roku wyborczym zastanowimy się również, czy przypadkiem na kilka miesięcy przed wyborami miasto nie zaczyna „robić więcej” niż dotychczas – to jest bowiem częsty zarzut kierowany przez mieszkańców do samorządowców w całym kraju.

 

Edyta SupersonGaleria zdjęć

Komentarze