Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

MIASTO OGŁOSIŁO DRUGI PRZETARG NA REWITALIZACJĘ PAŁACYKU SZYMAŃSKIEGO

Tomasz Urbański | 2018-09-03 12:20

(Zawiercie) Na początku sierpnia gmina opublikowała ogłoszenie o zamówieniu na roboty budowlane związane z rewitalizacją Pałacyku Szymańskiego. W zamówieniu zaznaczono, że prace powinny zostać wykonane do połowy kwietnia przyszłego roku. Opublikowane 3 sierpnia zamówienie obejmowało prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane. Odnowienie willi Stanisława Szymańskiego stanowi element kompleksowej rewitalizacji osiedla TAZ. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. W poniedziałek, 20 sierpnia przetarg ten został unieważniony. Jak poinformował Urząd Miejski w Zawierciu, nie złożono żadnej oferty w tym postępowaniu. Po kilku dniach gmina opublikowała kolejne ogłoszenie o przetargu.


 

Budynek przy ul. Szymańskiego 2, w którym obecnie znajduje się m.in. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna, to willa w stylu szwajcarskim zaprojektowana pod koniec XIX wieku przez warszawskiego architekta Hugo Kudera. Była to posiadłość dyrektora Towarzystwa Akcyjnego „Zawiercie” – Stanisława Szymańskiego. Budynek, stanowiący część układu urbanistycznego osiedla robotniczego TAZ, wpisany jest do rejestru zabytków województwa śląskiego.


 

Na początku sierpnia Urząd Miejski w Zawierciu ogłosił przetarg na roboty budowlane I etapu kompleksowej rewitalizacji osiedla TAZ obejmującego Pałacyk Szymańskiego. Prace miałyby być prowadzone na części wschodniej, północnej i południowej budynku. W ich zakres wejść miały między innymi renowacja cokołów i elewacji budynku, remont schodów zewnętrznych, remont stolarki okiennej i drzwiowej, wymiana poszycia dachu, remont i impregnacja więźby dachowej wieży, wymiana poszycia dachu wieży na istniejącą pierwotnie karpiówkę, czy też naprawa zabytkowych murów. Jako termin zakończenia prac, gmina wskazała 15 kwietnia przyszłego roku. Termin składania ofert w tym przetargu upłynął w poniedziałek, 20 sierpnia. Tego samego dnia w biuletynie informacji publicznej zawierciańskiego magistratu opublikowana została informacja o unieważnieniu tego postępowania. Powodem takiej decyzji gminy było to, że w postępowaniu nie została złożona żadna oferta. Trzy dni później (w czwartek 23 sierpnia) gmina opublikowała kolejny przetarg na rewitalizację Pałacyku Szymańskiego. Termin składania ofert upływa w piątek, 7 września. W „nowym” ogłoszeniu termin zakończenia inwestycji nie uległ zmianie - tak jak w przypadku pierwszego przetargu miasto wskazuje, że prace powinny zostać zakończone do 15 kwietnia.


 

PRACE PRZY NIEDZIAŁKOWSKIEGO 22 JUŻ TRWAJĄ


 

Willa dyrektora Stanisława Szymańskiego to nie jedyny budynek, który miasto chciałoby w najbliższej przyszłości zrewitalizować. Kilka miesięcy temu zawierciański urząd wybrał firmę, która zajęła się budynkiem przy Niedziałkowskiego 22. Do przeprowadzenia rewitalizacji zdegradowanego budynku na osiedlu TAZ w celu jego adaptacji na mieszkania wspomagane i chronione miasto wybrało na początku kwietnia br. konsorcjum firm, w skład którego wchodzą Firma Handlowo-Usługowa „INSTALDAR” Damian Dzielawski z Myszkowa oraz Zakład Usługowo-Budowlany „BUD-REM” Tomasz Skipirzepa z Zawiercia.


 

Prace za ponad 3,8 miliona złotych obejmują m.in. wzmocnienie fundamentów, przebudowę ścian konstrukcyjnych i ścian wewnętrznych, wzmocnienie stropów drewnianych, demontaż drewnianych schodów jednobiegowych i wykonanie dwóch nowych klatek schodowych, wykonanie szybu windowego, zakup i montaż windy dla osób niepełnosprawnych, wymianę pokrycia dachowego oraz części jego konstrukcji. Wyczyszczona zostanie również elewacja budynku wraz z uzupełnieniem brakujących jej elementów. Zamówienie zakłada też wykonanie instalacji wewnętrznych (m.in. instalacja C.O., gazowa, instalacja wentylacji mechanicznej i elektrycznej), wykonanie podestu na gruncie ze schodami i rampą dla niepełnosprawnych, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz montaż sanitariatów. Przebudowie towarzyszyć będzie zagospodarowanie terenu wokół budynku. Ma powstać parking na 23 miejsca postojowe wraz z drogą dojazdową, chodnik, nowe trawniki i kwietniki. Zamontowanych ma zostać kilkanaście latarni, ławki, kosze na śmieci, śmietnik, czy też stojak na rowery. Remontowany budynek przy Niedziałkowskiego 22 również znajduje się w rejestrze zabytków. Ta inwestycja też pozyskała dofinansowanie ze środków unijnych.


 

KOMPLEKSOWY REMONT OSIEDLA WCIĄŻ DALEKO


 

Wielu mieszkańców z pewnością będzie zadowolonych z prac już prowadzonych i planowanych na osiedlu TAZ. Jednak w tej chwili trudno nazwać je kapitalną rewitalizacją osiedla. O takich planach mówi się już od kilku lat, mieszkańcy mogli nawet obejrzeć wizualizację osiedla po wykonaniu szeregu prac. Póki co odnowienie całego osiedla pozostaje nadal w sferze marzeń i planów. Dwa budynki z terenu całego osiedla to wciąż niewiele. Naturalnie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że takie inwestycje są niezwykle kosztowne. Może zamiast snuć wielkie plany i ogłaszać je mieszkańcom, warto najpierw poszukać środków i mierzyć siły na zamiary? Wówczas mieszkańcy nie będą czuli się zawiedzeni tym, że po raz kolejny inwestycje, o których „mówi się od lat” są wykonywane jedynie częściowo lub miasto nie podejmuje się ich wcale.


 

Edyta Superson


 Galeria zdjęć

Komentarze