Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

MACH CHORY ROZPRAWA ODROCZONA

Tomasz Urbański | 2019-02-03 12:20

(Częstochowa) Sąd Okręgowy w Częstochowie odroczył wyznaczoną na 18 stycznia rozprawę apelacyjną w związku z chorobą głównego oskarżonego. Sędzia sprawozdawca Adam Synakiewicz wyznaczył nowy termin na 12 marca br. Na sali rozpraw oprócz Ryszarda Macha nie było jeszcze drugiego z oskarżonych, przedsiębiorcy Bartłomieja K. Stawili się z kolei oskarżeni Marek K. (były wiceprezydent Zawiercia) i Krzysztof G. Wszyscy czterej zostali osądzeni przez Sąd Rejonowy w Myszkowie w głośnej sprawie trwającej od kilku lat dotyczącej korupcji w Urzędzie Miasta Zawiercie.


 

Sędzia Adam Synakiewicz odczytał wniosek oskarżonego Ryszarda Macha, że w związku ze złym stanem zdrowia prosi o odroczenie rozprawy. W tym czasie na sali rozpraw było aż 3 obrońców oskarżonego. Z informacji odczytanych przez Sąd wynika, że Ryszard Mach od 14 stycznia przebywa w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu na oddziale neurologii. Z pisma ma wynikać, że jest ciężko chory, przeszedł udary, choruje na cukrzycę i nadciśnienie oraz „parkinsonizm wtórny”. Z zaświadczenia lekarskiego ma wynikać, że będzie on w stanie uczestniczyć w rozprawie za miesiąc. Z kolei jeden z obrońców oskarżonego mec. Piotr Kowalski dodał informację, że 15. stycznia R. Mach został przetransportowany na oddział neurologii szpitala w Chorzowie. Jak stwierdził, jest to informacja od żony oskarżonego.


 

Sędzia Adam Synakiewicz podał stanowisko całego składu orzekającego (3 sędziów), że ponieważ oskarżony wcześniej nie utrudniał procesu, stawiał się na każdej rozprawie, zdecydowano o przychyleniu się do wniosku oskarżonego i Sąd odroczył rozpoznanie apelacji na 12.03.2019 godz. 10.00. Jednocześnie zobowiązano szpitale w Zawierciu i Chorzowie do przekazania sądowi dokumentacji medycznej. (JotM)


 

Nasz komentarz:


 

Unik czy choroba?


 

Ryszard Mach ma w tym procesie najwięcej do stracenia. Lat 70 na karku, było się prezydentem miasta i starostą powiatu przez lata. Koniec kariery to zarzuty korupcyjne, wyrok, na razie nieprawomocny 4 lat więzienia i kary finansowe. Od tego rzeczywiście można stracić zdrowie. Tylko czy na pewno tak jest w tym przypadku? W okresie kampanii wyborczej Ryszard Mach był aktywny, kandydował (bez powodzenia) na stanowisko Prezydenta Zawiercia), zdobył mandat radnego. Radni dobrze wiedząc, że ciąży na nim nieprawomocny wyrok mieli tyle bezczelności w sobie, że zrobili go Przewodniczącym Komisji Edukacji. Nie rozstrzygam tu o winie, do czasu uprawomocnienia się wyroku, ale nie da się nie zauważyć, jak bardzo ciężkie zarzuty zostały mu postawione i że prawie wszystkie z nich Sąd Rejonowy w Myszkowie w długim i dokładnym procesie uznano za dowiedzione.


 

Po wyborach Ryszard Mach tryskał zdrowiem, teraz się leczy. Zdrowia życzę!


 

Jarosław Mazanek


 


Czytaj dalej w:

Komentarze