Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

KURATOR BAUER SIĘ UPIERA: MACIE MIEĆ DWIE PODSTAWÓWKI!

MyszPress | 2017-03-03 10:28

(Żarki) Śląski Kurator Oświaty Urszula Bauer wydała opinię, która zgodnie z nowym prawem oświatowym, odbierającym gminom wpływ na to, jak wygląda kształcenie dzieci zdecydowała: do 31 marca gmina Żarki ma zwiększyć liczbę podstawówek do dwóch. Żareckie gimnazjum, zgodnie z wezwaniem Kurator z Myszkowa (U. Bauer była kandydatem PiS-u na burmistrza Myszkowa) należy przekształcić w drugą podstawówkę od 1 września 2017. Jak silny jest opór mieszkańców Żarek dla tej propozycji opisaliśmy w artykule „Dobra zmiana niekochana”. Spór z pewnością, co już przewidywaliśmy, skończy się w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym, ponieważ gmina nie może zignorować OPINII kuratorium, ale na szczęście może ją zaskarżyć do sądu. I tak zapewne się stanie.

 

 

Kurator Bauer wzywa do podjęcia nowej, skorygowanej uchwały Rady Miasta i Gminy Żarki w terminie do 31.marca 2017.  I zapewne tym razem radni nie będą się śpieszyć. Z przecieków wiemy, że podejmą uchwałę właśnie w piątek, 31 marca. Najprawdopodobniej w uchwale powtórzą swoje pierwsze decyzje: jedna podstawówka w Żarkach przy ul. Częstochowskiej. Kurator z Myszkowa będzie musiała wydać ponowną opinię. Jaką? Zapewne w zgodzie z opinią rodziców i dla „dobra dzieci”, czyli wręcz przeciwnie. Wtedy gmina zaskarży Dobrą Zmianę do Sądu Administracyjnego.

 

Zacytujmy jednak argumenty, dla których Kurator Bauer upiera się przy dwóch podstawówkach w Żarkach:

 

„Na podstawie informacji pozyskanych przez pracowników Kuratorium Oświaty w Katowicach należy stwierdzić, że funkcjonowanie od 1 września 2017r. jednej szkoły podstawowej w Mieście Żarki, nie zapewni odpowiednich warunków realizacji obowiązku szkolnego przez uczniów zamieszkałych w obwodzie tej szkoły. (…)

 

„Nadmieniam, że przekształcenie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarkach w ośmioletnią szkołę podstawową było tematem spotkania zorganizowanego przez Śląskiego Kuratora Oświaty ze społecznością lokalną Miasta Żarki w dniu 3 lutego br.(na to spotkanie Kurator Bauer przez pomyłkę próbowała zaprosić rodziców z Żarek do Żarek Letniska- przyp. red.)  Większość uczestników spotkania, którą stanowili rodzice uczniów i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Wł. Szafera w Żarkach, pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Żarki, przedstawiciele samorządu lokalnego, wypowiedziała się za pozostawieniem jednej szkoły podstawowej w Żarkach, nie biorąc pod uwagę argumentów wskazujących na zdecydowane pogorszenie warunków nauczania przy zwiększeniu liczby oddziałów w tej szkole.”

 

Ostatnie zdanie to typowa urzędnicza publicystyka, gdyż uczestnicy cytowanego spotkania nie ignorowali sytuacji, że w budynku Szkoły Podstawowej im. Szafera może nastąpić zagęszczenie uczniów. Co więcej, wg. wyliczeń gminy i dyrekcji szkoły nie ma ryzyka nauki na dwie zmiany. Szkoła, która była w ostatnich 10 latach modernizowana, zwłaszcza jej zaplecze sportowe, będzie w szczytowych latach liczyła ok. 460 uczniów, podczas gdy kilkanaście lat temu uczyło się w niej ponad 700 uczniów.

 

Dalsze analizy to już raczej zadanie dla psychiatrów niż dla dziennikarzy.

 

 

Jarosław MazanekGaleria zdjęć

Komentarze