Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

KURATOR BAUER ODWIEDZI TRUPA?

Tomasz Urbański | 2018-05-12 12:20

(Myszków) Wstępnie na 9 maja, godz. 14.00 Śląska Kurator Oświaty Urszula Bauer zgodziła się przyjechać do ZS 2 im H. Kołłątaja, żeby rozmawiać o przyszłości szkoły, której  faktycznie już nie ma. Negatywna opinia ŚKO do uchwały Rady Powiatu Myszkowskiego nie pozwoliła jednak formalnie zlikwidować szkoły w Będuszu, kuratorium odtrąbiło wtedy sukces, że szkołę „uratowano”. Fakty są takie jak  opisaliśmy w artykule „Kurator Bauer ratuje trupa”, że w szkole (dawniej rolniczej) na Będuszu proces upadku zaczął się wiele lat temu, a po raz pierwszy naboru nie zrobiono, gdy w Starostwie Powiatowym zarząd współtworzyli radni Prawa i Sprawiedliwości. Spotkanie zaplanowane na 9.05 zaproponował Starosta Powiatu Myszkowskiego Dariusz Lasecki. Jak nam potwierdził, ŚKO Urszula Bauer zgodziła się na nie podczas niedawnych Targów Edukacyjnych w Cechu Rzemiosł w Myszkowie.

 

Podczas targów w Cechu Rzemiosł obecna była również ŚKO Urszula Bauer. Bardzo dobrze zaprezentowała się podczas imprezy właśnie ZS1, kierowana przez dyrektora Eugeniusza Bugaja. Można powiedzieć, że oferta „Kwiatkowskiego” zdominowała imprezę. Szkoła do przyszłego roku szkolnego powinna mieć wybudowaną nową salę gimnastyczną, która dodatkowo poprawi warunki w szkole. To wszystko zdało się zirytować kurator Urszulę Bauer, która publiczne zaatakowała starostę Dariusza Laseckiego i dyrektora szkoły, że powiat „faworyzuje” ZS1 kosztem szkoły w Będuszu.

 

Czy szkoła w Będuszu „zrobi” nabór?

 

W związku ze sprzeciwem ŚKO dla likwidacji ZS 2 (Będusz) Starostwo Powiatowe w Myszkowie ogłosiło nabór do klas pierwszych. Nie oznacza to jednak, czy klasy powstaną, gdyż muszą być chętni gimnazjaliści do wybory tej właśnie szkoły. Na Będuszu zgodnie z ofertą uczyć się można w zawodach: technik agrobiznesu, technologii żywności, spedytor i architektury krajobrazu. Przez ostatnie 4 lata chętnych gimnazjalistów było. „Pusty” rocznik (brak klas pierwszych) pojawił się w roku szkolnym 2014/15, gdy starostą był Wojciech Picheta, a wicestarostą obecny Wojewoda Śląski Mariusz Trepka (z PiS). Choć już wcześniej szkoła przeżywała kłopoty z naborem, to rok szkolny 2014/15 był początkiem upadku. Od ubiegłego roku w ZS2 nie ma ani jednego ucznia uczącego się w cyklu dziennym. W czerwcu 2018 edukację w ZS2 zakończą ostatni „wieczorowi”.  Mniej więcej wtedy będzie też wiadomo, czy ktoś z gimnazjalistów zapisał się do Będusza na rok szkolny 2018/19. To też nie oznacza od razu utworzenia klasy. Jeżeli na każdy kierunek zgłosi się przykładowo po kilku chętnych, klasy z pewnością nie powstaną.

 

Kwiatek i Żarki: kontrole kuratorium

 

Używanie słowa „kontrola”, jest groźne, gdyż jako dziennikarz  mam za jego użycie proces karny. Nie wolno nam go jednak relacjonować, gdyż oskarżyciel  Urszula Bauer nie zgodziła się na jawność procesu, o co się dopominałem z moim obrońcą adwokatem Marcinem Szymonkiem.

 

Coś, co jest i było zawsze „kontrolą” pracownicy Śląskiego Kuratorium Oświaty uparcie chcą nazywać „czynnościami sprawdzającymi”. W ub. tygodniu sprawdzali więc warunki w szkołach ZS1 im E. Kwiatkowskiego i ZS w Żarkach. Wg. naszych informacji pod kątem wykazania, że te dwie szkoły nie pomieszczą skumulowanego rocznika w roku szkolnym 2019/20. Wtedy na skutek obecnej reformy oświaty gimnazja i podstawówki opuści „podwójny” rocznik.  Szkoły będą musiały utworzyć więcej klas pierwszych lub zagęszczać oddziały.

 

Jarosław Mazanek

 


Komentarze