Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

JUŻ 15 LAT W UE

Tomasz Urbański | 2019-05-15 12:20

(Myszków) Choć nie były to tłumy, warto jednak zauważyć, że więcej osób, zwłaszcza zwykłych mieszkańców zebrało się na skwerze, przy pomniku Poległym za Ziemię Myszkowską 1 Maja niż 3 Maja. Pierwsza data to tradycyjnie Święto Pracy, a w tym roku bardzo podkreślana 15 rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. 3 Maja to Święto Konstytucji. Obchody 15 rocznicy zorganizowali w Myszkowie działacze Lewicy i Partii Wiosna. Pod pomnikiem przemawiali najpierw Adam Zaczkowski, szef SLD w Myszkowie, a po nim działaczka Wiosny Monika Pniakowska-Syska.


 

Pod pomnikiem zebranych przywitał radny powiatowy Rafał Kępski: -Witam zespół Eskadra oraz Orkiestę Dętą z Mrzygłodu pod batutą Władysława Piwowarskiego, witam harcerzy, mieszkańców.

 

Adam Zaczkowski, przewodniczący Klubu Radnych Samorządowej Inicjatywy Lewicy mówił o wyjątkowości Święta 1 Maja, które łączy tradycję „święta ludzi pracy” i rocznicę wejścia Polski do UE. Zaczkowski zaczął jednak od przypomnienia, że niedawno zmarł założyciel zespołu Eskadra, który zawsze uświetnia podobne uroczystości: -Niespełna dwa tygodnie temu odszedł od nas Zdzisław Wieczorek, wieloletni prezes Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego, współzałożyciel zespołu Eskadra. W ubiegłym roku odznaczony na sesji Rady Miasta Myszkowa Złotą Odznaką za zasługi dla Województwa Śląskiego. Był to nauczyciel prawdziwego patriotyzmu i szacunku dla drugiego człowieka.


 

Przez ostatnie 15 lat Polska wykonała skok cywilizacyjny, dzięki czemu poziom życia zbliża się do poziomu europejskiego. Dzisiaj musimy jednak zwracać uwagę na powszechną dezinformację i zakłamywanie historii. Nie pozwólmy na uwstecznianie się światopoglądowe, stawajmy w obronie osób, którym dzieje się krzywda. Solidaryzujmy się budując społeczeństwo obywatelskie, które nie pozwoli odebrać sobie swoich swobód, świadomości i demokratycznych praw.


 

Bardzo ciekawie, z emocjami mówiła Monika Pniakowska-Syska z Wiosny: -Ponad 100 lat temu robotnicy amerykańscy przestali zaciskać pasa a zacisnęli dłonie i wyszli na ulice, walczyć o godną pracę i godną płacę. Po 100 latach w prawach pracowniczych bardzo wiele się zmieniło, ale jest jeszcze wiele do zrobienia, zwłaszcza w sferze budżetowej. Brakuje godnej płacy. Dobra praca i dobra płaca dla nauczycieli równa się dobra edukacja. Dobra płaca dla pielęgniarek równa się bezpieczeństwo. 13 pensja nie zapewni seniorom bezpieczeństwa i opieki medycznej. Dobra płaca w administracji, dla pracowników sądów, dla pracowników socjalnych, dla listonoszy równa się efektywna praca. Dzisiejszy rząd tego nie rozumie. Nierozumienie tej kwestii jest skrajną nieodpowiedzialnością, która prowadzi do protestów i strajków. Za nami strajk nauczycieli, który trwa i się nie skończył. Przed nami protesty pracowników socjalnych i listonoszy. 1 Maja to również czas, żeby przypomnieć rolę związków zawodowych, które walczą o prawa pracowników, a nie są przybudówką Rządu. 1 Maja to czas, żeby przypomnieć nasze 15- lecie w Unii Europejskiej. UE stawia nowe wyzwania. To nie tylko wspólny rynek, ale również standardy europejskie i solidaryzm społeczny. Dziś Unia powinna postawić na rozwój człowieka, na bezpieczeństwo, na budownictwo mieszkaniowe, na czyste powietrze.


 

1 Maja to przede wszystkim święto Was, Mieszkańców Myszkowa. Święto weteranów pracy. Corocznie spotykam tu swoich starszych kolegów, którzy byli kiedyś dyrektorami, naczelnikami, kierownikami. Którzy stawiali i budowali Myszków po II Wojnie Światowej. To wam dzisiaj należą się ukłony. Paręnaście lat temu ja, jako mała dziewczynka maszerowałam z dumą w pochodach 1 Majowych z moją mamą, widząc Was na trybunach. Dzisiaj ja, moi koledzy i koleżanki oddajemy Wam hołd. Tradycja 1 Maja jest w Myszkowie ciągle żywa i niech tak pozostanie. Z pozdrowieniami pierwszomajowymi idziemy zawsze z nadzieją.


 

Bo 1 Maja to Wiosna. Wiosna, to Nadzieja. Ja mam nadzieję, że przyjdą lepsze czasy i wszystko się zmieni. Tradycyjnym pozdrowieniem: niech się święci 1 Maja!


 

Całe popołudnie trwały przy Pizzerii Carpi konkursy o tematyce nawiązującej do Unii Europejskiej.

 

Jarosław Mazanek


 Galeria zdjęć

Komentarze