Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

„IMIENINY” NIECO INNE NIŻ DOTYCHCZAS

Tomasz Urbański | 2017-10-01 12:20

(Żarki Letnisko) W sobotę 2 września mieszkańcy Żarek Letniska oraz ich goście po raz kolejny świętowali imieniny założycielki miejscowości i jej swoistej patronki, hrabiny Stefanii Raczyńskiej. Impreza mająca charakter widowiska plenerowego, w którym „aktorem” może być każdy, prócz swych stałych akcentów miała także kilka nowych, dotychczas podczas niej nie oglądanych. Niestety, po raz pierwszy w historii „Imienin” nie dopisała pogoda, ale nawet padający deszcz i zimno nie odstraszyły jej stałej publiczności.

 

Tradycją imprezy jest korowód składający się z osób przebranych w stroje z minionej epoki, jeźdźców i zaprzęgów konnych, który – jak w latach poprzednich - wyruszył spod Willi Nałęcz, dawnej letniej rezydencji Hrabiny Stefanii Raczyńskiej. Barwna kawalkada przemaszerowała ulicami miejscowości mijając miejsca bliskie kiedyś sercu hrabiny –kościół parafialny pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, który ufundowała i wybudowała, oraz park z zabytkową altaną, gdzie od kilku lat znajduje się obelisk poświęcony założycielom żareckiego wczasowiska. Wcielający się w tym roku w rolę „hrabiego” wójt Łukasz Stachera i towarzysząca mu „hrabina” – mieszkanka Żarek Letniska Joanna Dobosz złożyli pod obeliskiem wiązankę kwiatów. Finałem parady był miejscowy amfiteatr. Tu po raz pierwszy w historii imprezy wręczono „Victorię Żarecką”  - specjalną nagrodę dla zasłużonych mieszkańców Żarek Letniska. Jej pierwszą laureatką została Lidia Osika Szczagiel, działaczka Towarzystwa Przyjaciół Żarek Letniska, od wielu lat angażująca się w rozwój miejscowości. To właśnie m.in. dzięki jej inicjatywom w miejscowości powstał gazociąg, wodociąg a także organizowano wywozy śmieci w początkowych latach istnienia Żarek Letniska. Kolejną statuetkę otrzymała miejscowa jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej. Nagrodę wraz z listem gratulacyjnym odebrał jej prezes Jarosław Słabosz.

 

Jak zwykle podczas imienin nie zabrakło konkursu na najlepszy strój z epoki, oraz bogatego programu artystycznego. Gwiazdą wieczoru był Olga Bończyk, która wystąpiła z koncertem przebojów z lat 20-30. XX wieku. Publiczności zaprezentowały się także tancerki z Ogniska Baletowego z Żarek, para taneczna Dominika Babiarz i Łukasz Zasik oraz zespół „Szalona Piątka Plus”. Imieninowa zabawa kontynuowana była do późnych godzin nocnych przy akompaniamencie zespołu „Tedi Band”.

 

- Lubię tego typu imprezy i zawsze przychodzę na „Imieniny”. To zabawa w sam raz dla mnie. Mam już swoje lata i to jest mój klimat. Trochę mi brakowało tego, że w tym roku nie było jak do tej pory tortu, szampana, fajerwerków, teatrzyku czy odtańczonego poloneza. Może w przyszłym roku to wróci do programu? Moim zdaniem to się ludziom podobało, było takie z epoki. Były za to te wszystkie inne rzeczy, które się podobały chyba szczególnie dzieciom. To było chyba pomyślane z myślą o nich – dzielił się swoimi wrażeniami z tegorocznego widowiska jeden ze starszych mieszkańców Żarek Letniska, który jak podkreślał bierze w niej udział od początku. Te „inne rzeczy” o których wspominał to m.in. prezentacja … łazika marsjańskiego „Modernity”, który zajął w tym roku II miejsce w zorganizowanym w Stanach Zjednoczonych międzynarodowym konkursie NASA. Studenci Politechniki Częstochowskiej, którzy zbudowali pojazd, chętnie o nim opowiadali i demonstrowali jego zalety. Inne „imieninowe novum”  to pokazy żołnierzy służb specjalnych, którzy za amfiteatrem ustawili mini strzelnicę, gdzie można było postrzelać z krótkiej broni pneumatycznej. Zamiast pokazu sztucznych ogni nad basenem publiczności zaproponowano z kolei pokaz modeli latających. Mini samoloty imitowały walki między sobą, z kolei śmigłowce odpalały ładunki pirotechniczne. – „Punktem wyjścia” do wspólnej zabawy są imieniny, na które przecież zaprasza się różne osoby, na imieninach może się wiele wydarzyć – tłumaczyła obecność nowości w programie imprezy, prezes Towarzystwa Przyjaciół Żarek Letniska Ilona Mrowiec.

 

Organizatorami „Imienin Hrabiny” było Towarzystwo Przyjaciół Żarek Letniska im. hrabiny Stefanii Raczyńskiej, przy współpracy z Urzędem Gminy Poraj i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Poraju. W organizacji przedsięwzięcia pomagali także druhowie z jednostki OSP w Żarkach Letnisku i Rada Sołecka. (rb)Galeria zdjęć

Komentarze