Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

FOLKOWISKO – SPOTKANIE MIŁOŚNIKÓW TRADYCJI I DZIEDZICTWA KULTUROWEGO

Tomasz | 2019-09-03 08:20

(Koziegłowy) W tym roku Miejsko-Gminny Ośrodek Promocji Kultury w Koziegłowach realizował duży projekt pn. ,,Folkowisko”. Zadanie to dofinansowane zostało ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu ,,EtnoPolska2019”. Folkowisko miało na celu popularyzację żywych i zanikających zjawisk kultury ludowej. W ramach działań, skierowanych do mieszkańców gminy Koziegłowy, przeprowadzono liczne warsztaty tematyczne oraz wyjazdy do muzeów. Zwieńczeniem projektu była impreza plenerowa pod tym samym tytułem.


 

,,Folkowisko” to niepowtarzalne spotkanie miłośników tradycji i dziedzictwa kulturowego. Wydarzenie przebiegało na wielu płaszczyznach, a oferta dla odbiorców była bogata w liczne atrakcje. W programie znalazły się m.in. Targi Sztuki Ludowej. Można było nacieszyć wzrok pięknymi koronkowymi serwetami, przytulankami, wyrobami z drewna, biżuterią. Miłośnicy malarstwa podziwiali obrazy tematyczne oraz ikony. Z kolei Targi Zdrowej Żywności zachęcały do kupna serów, jurajskich miodów, ciast czy chleba z domowego wypieku. Dla dzieci przygotowano specjalny blok Retrozabawy, który miał na celu pokazanie dzieciom jak kiedyś można było się bawić - jak bawili się ich dziadkowie i rodzice. Najmłodsi mogli więc uczestniczyć w zapomnianych już nieco zabawach takich jak hula hop, klasy, guma, bierki, statki na wodzie. Retrozabawy przygotowali i poprowadzili instruktorzy pracujący w MGOPK. Dodatkową atrakcją były przeprowadzane wśród uczestników zabawy konkursy z nagrodami.


 

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się i wzbudzał wiele emocji wśród publiczności dwuetapowy ,,Festiwal pierogów”. W konkursie wzięły udział Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Koziegłowy, Koziegłowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, osoby prywatne jak i zaproszeni goście. Pierwsza część konkursu to ,,Najsmaczniejsze pierogi”. W tej grupie rywalizowało 12 osób. Jury w składzie: Iwona Chmurzewska - Główny Specjalista d/s Przedsiębiorczości i Wiejskiego Gospodarstwa Domowego i Agroturystyki ODR w Myszkowie - przewodnicząca, Jarosław Jaskólski - kierownik KRUS w Myszkowie, Urszula Koral - z-ca kierownika KRUS w Myszkowie, Daniel Wróbel - inspektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Myszkowie, miało naprawdę spory dylemat, bo to były małe kulinarne dzieła sztuki. Konkursowe pierogi prezentowały się wyśmienicie, wymyślne dekoracje przyciągały wzrok. Po burzliwych obradach jury postanowiło nagrodzić najsmaczniejsze: Grand Prix otrzymały pierogi malinowe z musem malinowym i bitą śmietaną, przygotowane przez KGW z Mysłowa. Nagrodę Bilet do Brukseli ufundowała Jadwiga Wiśniewska Poseł do Parlamentu Europejskiego. I miejsce otrzymały pierogi z KGW z Wojsławic za pierogi z mięsem z kaczki i czerwoną kapustą. Nagrodę ufundowała Zofia Jakubczyk Prezes Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego w Myszkowie. II miejsce przypadło Koziegłowskiemu Uniwersytetowi Trzeciego Wieku za pierogi z kaszą gryczaną. Nagrodę ufundował Starosta Powiatu Myszkowskiego Piotr Kołodziejczyk. III miejsce otrzymały pierogi z kapustą i kurkami na leśnym runie przygotowane przez KGW ,,Ziemianki” z Koziegłów. Nagrodę ufundował Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Jacek Ślęczka.


 

Druga część konkursu to ,,Lepimy pierogi na czas”. W szranki stanęło 11 zespołów trzyosobowych. Ich zadaniem było ulepić w ciągu 30 minut jak najwięcej pierogów. Drużyny spisały się na medal, łącznie ulepiono 2700 pierogów, a po ugotowaniu ich każdy z uczestników imprezy został zaproszony do degustacji. W konkursie ,,Lepimy pierogi na czas” jury nagrodziło: Grand Prix otrzymały panie z KGW z Mysłowa. Ich zespół w ciągu 30 minut ulepił 313 szt. pierogów. Nagrodę, bilet do Brukseli ufundowała Jadwiga Wiśniewska Poseł do Parlamentu Europejskiego. Warto tu nadmienić, że Panie z KGW z Mysłowa były bezkonkurencyjne. W obu konkursach daleko zostawiły za sobą konkurencję. I miejsce zajęło KGW ,,Malwy” z Gniazdowa, ulepiły 292 szt. pierogów. Nagrodę ufundowała Zofia Jakubczyk Prezes Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego w Myszkowie. II miejsce przypadło KGW z Wojsławic, w konkursowym czasie ulepiły 280 szt. pierogów. Nagrodę ufundował Starosta Powiatu Myszkowskiego Piotr Kołodziejczyk. III miejsce otrzymało KGW z Lgoty Mokrzesz za ulepienie 271 konkursowych pierogów. Nagrodę ufundował Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Jacek Ślęczka.


 

Odbyły się jeszcze dwa konkursy skierowane do wystawców. Konkursy ,,Stoisko miłe dla oczu” i ,,Żyj zdrowo” miały na celu wyróżnienie i uhonorowanie stoisk wystawienniczych rękodzielniczych i zdrowej żywności. Liczył się tutaj pomysł na ekspozycję produktów.


 

W kategorii ,,Stoisko miłe dla oczu” jury przyznało następujące nagrody: I miejsce zajęło stoisko Elżbiety Janus. Nagrodę ufundował Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Marek Dziubek. II miejsce zajęło stoisko Joanny Spyra- Kwiecień. Nagrodę ufundował Tomasz Matyszczak, dyrektor Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. III miejsce otrzymało stoisko Wojciecha Rakowskiego. Nagrodę ufundował Radny do Powiatu Myszkowskiego z Koziegłów Mateusz Kolasa.


 

W kategorii ,,Żyj zdrowo” nagrodzono: I miejsce Pasieka Jurajska Pawła Ściślickiego, nagrodę wręczyła w imieniu dyrektora ARiMR Tomasza Matyszczaka, Marzena Sitek.


 

II miejsce otrzymało stoisko z serami Adama Będkowskiego, nagrodę wręczył Marek Dziubek Dyrektor ŚODR w Częstochowie. III miejsce nagrodzono stoisko Słodkie Wypieki przygotowane przez KGW ,,Malwy” w Gniazdowie, nagrodę wręczył Radny do Powiatu Myszkowskiego z Koziegłów Mateusz Kolasa.


 

Podczas imprezy nie mogło zabraknąć występów zespołów ludowych. Na scenie zaprezentowali się: Gminny Zespół Pieśni i Tańca ,,Koziegłowy”, Zespół Folklorystyczny ,,Kamienica”, Zespół Pieśni i Tańca ,,Morawica”, Zespół Folklorystyczny ,,Janowianie”, Zespół Folklorystyczny ,,Jurajskie Igraszki”, Zespół Folklorystyczny ,,Wrzosowianie”, Zespół Pieśni i Tańca ,,Zawiercie”. Miłośnicy mocnego uderzenia mieli okazję wysłuchać Orkiestry Dętej z Pajęczna, której towarzyszyły mażoretki Baila, Orkiestry Dętej OSP z Kruszyna, Orkiestry Dętej z Koziegłów i Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Pińczyc. Wszyscy uczestnicy przeglądu otrzymali pamiątkowe statuetki.


 

Co więcej, miłośnicy rękodzieła mogli uczestniczyć w bezpłatnych warsztatach, które skierowane były dla wszystkich mieszkańców gminy. Warsztaty ,,Drewniane zabawki” poprowadziła Pracownia Plastyczna Doroty Supkowskiej ,,Manufaktura” z Podzamcza. Pod jej okiem i przy niewielkim wsparciu powstawały aniołki, kotki, ptaszki. Warsztaty ,,Tradycja Ziemi Koziegłowskiej” nawiązywały do dziedzictwa kulturowego związanego z wytwarzaniem ozdób z wiór osikowych. Warsztaty przygotował Roman Noszczyk właściciel firmy ,,Osikowa Dolina” z Koziegłów. Chętnych do pracy z kolorowymi wiórami nie zabrakło.


 

Na zakończenie miłośników folklory czekała prawdziwa uczta. Na scenie wystąpiła Kapela ,,Tęgie Chłopy”, która kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuar i instrumentarium nawiązuje do tradycyjnych kapel grających na weselach i wiejskich zabawach. Tęgie Chłopy grają tak, że jak sami o sobie mówią ,,sufit się podnosi”.


 

W trakcie trwania Folkowiska padło wiele ciepłych słów do uczestników i organizatorów za zaangażowanie dla dobra ochrony dziedzictwa kulturowego. Dziedzictwa, które odziedziczyliśmy po przodkach i naszym moralnym obowiązkiem jest jego ochrona i przekazywanie kolejnym pokoleniom. (AB) Foto: MGOPK KoziegłowyGaleria zdjęć

Komentarze