Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

FOLKLOR ZNÓW ZAGOŚCIŁ W LETNISKU

MyszPress | 2016-08-26 09:26

(Żarki Letnisko) Na dwa dni Żarki Letnisko ponownie stały się stolicą polskiego folkloru. Wszystko za sprawą „Folkloriady Jurajskiej”, która odbyła się tu w pierwszy weekend sierpnia. Przegląd zespołów folklorystycznych i śpiewaczych zorganizowano już po raz X, można zatem mówić o małym jubileuszu imprezy. Po raz trzeci w Żarkach Letnisku w ogólnopolskim festiwalu rywalizowały także kapele podwórkowe. Nie zabrakło konkursów, w których oceniano rękodzieło artystyczne, sztukę ludową oraz regionalne smakołyki.

 

Występy zespołów śpiewaczych i obrzędowych, muzyka kapel podwórkowych, prezentacja sztuki ludowej i wyrobów rzemiosła oraz regionalne smakołyki zdominowały pierwszy sierpniowy weekend w Żarkach Letnisku. Odbywającą się tam po raz dziesiąty Folkloriadę Jurajską oklaskiwała jej wierna publiczność. W tym miejscu należy wspomnieć, że impreza przyciągnęła setki mieszkańców z całego powiatu i turystów z wielu stron Polski. Dla młodszej części publiczności dwudniowe święto folkloru było doskonałą okazją do poznania rodzimej, często zapomnianej dziś, tradycji. Warto choć raz w roku przypomnieć sobie stroje, melodie i tańce, pieśni i obyczaje naszych przodków.

 

Do tegorocznej edycji przeglądu jej organizator - Gminny Ośrodek Kultury im. J. Gniatkowskiego w Poraju – zaprosił ponad trzydzieści zespołów śpiewaczych, folklorystycznych i obrzędowych z całej Polski. Licznie reprezentowany był Śląsk i Zagłębie, ale także Kujawy czy Małopolska. W kategorii: „zespoły śpiewacze” jury przyznało pierwsze miejsce Zespołowi „Ćwikliczanie” z Ćwiklic. Na drugim stopniu podium stanęły aż trzy zespoły, co tylko potwierdza wysoki poziom uczestników. Lokata tuż za zwycięzcami przypadła Zespołowi Śpiewaczo-Kabaretowemu „Od Do” z Preczowa, Regionalnemu Zespołowi Folklorystycznemu „Rogozanki” z Bobrownik oraz Zespołowi Folklorystycznemu „Wrzos” z Ryczowa – Kolonii. Jury przyznało także trzy równorzędne trzecie miejsca, które trafiły do Dziecięcego Zespołu Śpiewaczego „Ożarowice” z Tąpkowic, Zespołu Śpiewaczego „Niwczanki” z Poręby – Niwek oraz Szkolnego Zespołu Ludowego „Podchlebnicki” ze Starej Wojskiej. Wyróżnienia w tej kategorii trafiły do „Sączowianek” z Siemonia, „Łośniczanek” z Zawiercia – Łośnic i Zespołu Śpiewaczego „Biała” z Białej. W kategorii zespołów obrzędowych z pierwszego miejsca cieszyło się Stowarzyszenie „Wzdolskie Kołowrotki” z Bodzentyna, z drugiego Zespół Obrzędowy „Karlinianki” z Zawiercia, a z trzeciego Zespół Regionalny „Pioskowianie” z Piasku.

 

Drugiego dnia Folkloriady na scenie królowały kapele podwórkowe, których prezentacje zyskały w Żarkach Letnisku status ogólnopolskiego festiwalu. Pierwsze miejsce wyśpiewała Radomska Kapela Podwórkowa „Halniacy” z Radomia, drugie Radomszczańska Kapela Podwórkowa z Radomska, a trzecie Jurajska Kapela Biesiadna z Poraja. Z wyróżnieniem wracała z imprezy Kapela „Sami Swoi” z Czatachowy.

 

Folkloriadzie towarzyszył tradycyjnie Konkurs na Rękodzieło Artystyczne, w którym nagrody fundowali m.in. przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych. Ocenie poddano 24 prace wykonane przez artystów z całej Polski. Grand Prix konkursu trafiło do Barbary Toffel z Krakowa za kołnierzyk frywolitkowy , w nagrodę, na zaproszenie Jerzego Buzka odwiedzi ona wkrótce Brukselę. Pierwsze miejsca przyznano Cecylii Staśkiewicz z Ostrołęki (za firankę ażurową z białego papieru), a drugie Marianowi Pikule z Myszkowa (za rzeźbę pt. „Rolnik z dawnych czasów”) i Janowi Kowalczykowi z Koszalina (za rzeźbiony tryptyk pt. „Bóg jest miłością”). Pan Jan prócz nagrody finansowej ufundowanej przez GOK w Poraju otrzymał także nagrodę rzeczowa ufundowaną przez Jarosława Mazanka, Redaktora Naczelnego „Gazety Myszkowskiej”. Trzecie miejsce przypadło Annie Krzanik z Krakowa (za serwetę klockową oprawioną na aksamicie), Mirosławie Romańskiej z Poraja (za obraz olejny pt.”Przed dworem w Choroniu”) i Kazimierze Balcerzak z Sieradza (za pracę pt. „Dworek w Poraju w sieradzkiej wycinance”). Wyróżniono ponadto zgłoszone do konkursu prace Anny Gały – Jach z Łaz, Bogdana Chwastka z Poraja, Agnieszki Szafrańskiej z Myszkowa, Henryka Sygudy z Częstochowy, Danuty Nalewany z Dobieszowic, Anny Pasek z Jastrzębia, Bartosza Koćwina z Częstochowy, Marii Długosz z Myszkowa, Izabeli Gniadek z Kidowa, Ewa Kumor – Rudy z Łaz i Marzeny Rocheckiej z Kamienicy Polskiej.

 

Nagrody przyznano także w konkursie kulinarnym „Jurajskie smaki”. Podniebienia jurorów urzekła „Nalewka Hrabiny” Wiesława Skóry, i to jej przyznali pierwsze miejsce. Drugie miejsce przypadło Annie Szymańskiej za „Sztufadę w sosie kurkowym” i Lidia Bednarz za „Kućmoka”, a trzecie Oldze Niemczyk za „Pasztet z cukini” i Małgorzacie Wędzyńskiej za „Kluski tarte - pyzy”. Wyróżnieniami nagrodzono „Naleśnik barowy” Janiny Leszczyńskiej, „Zupę - krem z dyni z podpłomykami” Jolanty Zalegi i „Pasztet” Zdzisławy Białas.

 

Robert Bączyński

 

 Galeria zdjęć

Komentarze


REKLAMA