Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

FESTIWAL Z KOPYTAMI I… KOPYTKAMI W TLE

Tomasz Urbański | 2018-08-29 12:20

(Gniazdów, gmina Koziegłowy) Zespoły Shakin Dudi i Blue Cafe, Patrycja Markowska, Krzysztof Cugowski, Tomasz Szwed i Cezary Makiewicz – to gwiazdy Festiwalu Miłośników Koni i Muzyki „Z Kopyta”, który już po raz czwarty odbył się w Gniazdowie. Imprezie towarzyszyły liczne konkursy, pokazy i prezentacje. Imprezę poprowadził Roman Czejarek znany doskonale z radiowej „Jedynki” oraz „Lata z Radiem”.


 

Z każdym rokiem organizatorzy Festiwalu „Z Kopyta” przygotowują coraz więcej atrakcji, dobierając je tak, aby zadowolić nawet najbardziej wymagającą publiczność. Impreza, jak sama jej nazwa wskazuje, nieodłącznie kojarzy się z końmi, imprez, gdzie te zwierzęta były głównymi bohaterami nie mogło zatem zabraknąć. W ciągu dwóch weekendowych dni licznie zgromadzona publiczność mogła oklaskiwać uczestników Międzynarodowego Turnieju Policji Konnej w skokach i ujeżdżaniu oraz zawodów jeździeckich z elementami TREC PTTK o Puchar Burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy, podziwiać pokazy jeździeckie w wykonaniu III Szwadronu Kawalerii im. Jana III Sobieskiego czy Ochotniczego Szwadronu 3. Pułku Ułanów Śląskich. Poza tym przygotowano rywalizację dla miłośników biegania i marszów z kijkami, swoje „pięć minut” mieli wielbiciele rajdów off-road i …czworonogów, które walczyły o tytuły najpiękniejszych, na towarzyszącej festiwalowi IX Międzynarodowej Wystawie Psów Rasowych.


 

Prócz atrakcji dla ducha nie brakowało atrakcji dla ciała. O podniebienia uczestników imprezy zadbali m.in. kucharze z węgierskiego Győrújbarát, którzy przygotowali gigantyczną zapiekankę z logo Gminy i Miasta Koziegłowy. Symbolicznie podzielił ją szablą burmistrz Jacek Ślęczka. W Ramach IV Festiwalu „Z Kopyta” odbył się także konkurs na… „Najsmaczniejsze kopytka”, w którym rywalizowało 11 Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Koziegłowy. Jury zdecydowało się przyznać Grand Prix paniom z Pustkowia Lgockiego za wyśmienite kopytka z dyni ze szpinakiem oraz gospodyniom ze Starej Huty, za równie rewelacyjne w smaku kopytka z dyni z sosem z kurek. Nagrody w postaci wyjazdu do Brukseli dla przedstawicielek obu Kół ufundowała Jadwiga Wiśniewska - Poseł do Parlamentu Europejskiego. Pierwsze miejsce w konkursie zdobyło natomiast KGW z Lgoty Górnej (tradycyjne kopytka z boczkiem i cebulką), drugie KGW z Rzeniszowa (kopytka leniwe z sosem cynamonowym), a trzecie KGW z Wojsławic (kopytka z orzechami, masłem i miodem). Swoje święto mieli miłośnicy różnych rodzajów muzyki, którzy oklaskiwali nie tylko wspomniane na początku gwiazdy. Na scenie prezentowali się także podopieczni Studia Piosenki MGOK w Koziegłowach, zespół „Monogram” z Pragi czy grupa Lonstar. Przez dwa dni w Gniazdowie było tak wiele atrakcji, że doprawdy trudno je wszystkie opisać. Nic zatem dziwnego, że opuszczający tegoroczną imprezę deklarowali, że za rok zjawią się na Festiwalu ponownie.


 

Organizatorem imprezy byli: Gmina i Miasto Koziegłowy, MGOPK Koziegłowy i ZUK Koziegłowy, patronat prasowy objęła nad także Gazeta Myszkowska.


 

Robert Bączyński,

zdjęcia Ewelina Kurzak, Jan Banik oraz profil Festiwal z Kopyta na FBGaleria zdjęć

Komentarze