Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

EUGENIUSZ KAPUŚNIAK JUŻ NIE BĘDZIE WÓJTEM!

Tomasz Urbański | 2018-10-11 12:20

(Żarnowiec) Do środy, 26 września do godziny 24.00 komitety wyborcze mogły rejestrować kandydatów na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast. W powiecie zawierciańskim sensacja w gminie Żarnowiec. Eugeniusz Kapuśniak nie będzie już ubiegał się o fotel wójta w nadchodzących wyborach samorządowych. Po 38 latach pracy jako naczelnik i wójt postanowił zakończyć pracę zawodową. E. Kapuśniak przez tyle lat rządził w gminie, że wszyscy byli w szoku, gdy dowiedzieli się o jego rezygnacji.


 

W ostatnich wyborach samorządowych Eugeniusz Kapuśniak startował z Komitetu Wyborczego Wyborców Bloku Samorządowo-Ludowego i uzyskał aż 1801 głosów i był jedynym kandydatem na stanowisko wójta. W 2010 roku zmierzył się z Małgorzatą Miąsko i uzyskał 1678, a jego kontrkandydatka 939 głosów. W nadchodzących wyborach mieszkańcy z tej gminy będą mogli wybierać między trzema kandydatami. Maciej Derela z Żarnowca ma 41 lat i startuje z KW Prawo i Sprawiedliwość. Krystian Grela (31 l.) z Łan Wielkich będzie reprezentował KWW Odnowa przez Uczciwość, a Grzegorz Scelina (42 l.) również z Łan Wielkich KWW Bezpieczna Gmina.


 

W ZAWIERCIU PIĘCIU CHĘTNYCH


 

W Zawierciu o fotel prezydenta powalczy pięć osób. Beata Chawuła (42 l., KW Prawo i Sprawiedliwość) zasiada obecnie w Radzie Powiatu Zawierciańskiego. Przed czterema laty startowała nie tylko w wyborach do rady powiatu, ale również ubiegała się o objęcie funkcji prezydenta miasta. Na kandydatkę Prawa i Sprawiedliwości w 2014 roku w wyborach do rady powiatu zagłosowało 931 osób, natomiast w wyborach na prezydenta Zawiercia uzyskała bardzo dobry wynik 3065 głosów, zajmując wówczas 3 miejsce (w 2014 r. startowało łącznie 6 kandydatów).


 

Obecnie urzędujący prezydent Witold Grim (68 l., startuje z KWW Witolda Grima Zawiercie bez Podziałów) cztery lata temu uzyskał w pierwszej turze najlepszy wynik (6384 głosy), startując z listy KWW Nowe Otwarcie. W drugiej turze wygrał z Markiem Koziełem, uzyskując 6508 głosów (o blisko 3 tysiące głosów więcej niż kontrkandydat). Poparcia urzędującemu prezydentowi w nadchodzących wyborach udzieliła Platforma Obywatelska.


 

Ryszard Mach (72 l., KWW NAW Ziemi Zawierciańskiej) także weźmie udział w walce o fotel prezydenta. Ten były prezydent Zawiercia, były Starosta Powiatu Zawierciańskiego, a obecnie radny powiatowy jest szefem Niezależnej Alternatywy Wyborców. Dla wielu jego chęć kandydowania na urząd prezydenta była ogromnym zaskoczeniem.


 

Łukasz Konarski (39 l., KWW Konarski - Zawierciańska Odnowa) wyborach samorządowych w 2014 roku z powodzeniem startował do Rady Powiatu Zawierciańskiego. Startował wtedy z listy Platformy Obywatelskiej i uzyskał 304 głosy. Krótko po wyborach opuścił radę, ponieważ został powołany na stanowisko zastępcy prezydenta ds. społecznych. Z tej funkcji został odwołany jesienią ubiegłego roku.


 

Krzysztof Peroń (42 l., KWW Sympatycy Ziemi Zawierciańskiej Krzysztofa Peronia) 2014 roku startował w wyborach na prezydenta miasta z listy KWW Miłośnicy Ziemi Zawierciańskiej. Swój głos w poprzednich wyborach oddało na niego 1841 mieszkańców. Krzysztof Peroń potwierdził publicznie swój start w wyborach w połowie sierpnia.


 

CZTERECH KANDYDATÓW W PORĘBIE


 

W nadchodzących wyborach o fotel burmistrza Poręby powalczą 4 osoby. Marek Śliwa (61 l., KWW Marka Śliwy Wspólnie dla Poręby) był burmistrzem miasta w kadencjach 2006-2010 i 2010-2014.


 

Anna Kwapisz-Pańczyk (50 l., KWW Anny Kwapisz-Pańczyk Poręba dla Poręby) pacę zawodową rozpoczęła w 1992 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Porębie, gdzie przepracowała 25 lat. Była dyrektorem SP w latach 2002 – 2017.


 

- Na koniec mojej kadencji przyszło mi się zmierzyć z najtrudniejszym wyzwaniem, jakim miała być likwidacja Szkoły, do której to dążył obecny Burmistrz wraz ze swoimi Radnymi. Szkoła, wielkim wysiłkiem moim i przy wielkim wsparciu lokalnej Społeczności, została obroniona, co spowodowało, że naraziłam się ówczesnej władzy samorządowej i w efekcie wielu bardzo nieprzyjemnych działań i skierowanej przeciwko mnie intrydze musiałam Szkołę opuścić! Jest to dla mnie wciąż bardzo bolesna sprawa ale być może takie przeżycia ludziom silnym dają jeszcze większą siłę!!! - można przeczytać na stronie akp-wybory.pl (pisownia oryginalna).


 

Ryszard Spyra (58 l., KWW Ryszarda Spyry Jedność i Przyszłość) jest burmistrzem Poręby od 2014 r. W poprzednich wyborach samorządowych w pierwszej turze uzyskał 1805 głosów. Drugi wynik miał Marek Śliwa (1075 głosów). W drugiej turze Spyra pokonał Marka Śliwę uzyskując 2390 głosów. Jego kontrkandydat uzyskał 1183 głosy.


 

Warto przypomnieć, że w 2016 roku ponad 2 tysiące osób wzięło udział w referendum w Porębie. Wyborcy odpowiadali na dwa pytania „Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Rady Miasta Poręba przed upływem kadencji?”, „Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Ryszarda Spyry Burmistrza Miasta Poręba przed upływem kadencji?”. Zwolennikom odwołania burmistrza Spyry i radnych udało się zmobilizować ogromną rzeszę mieszkańców miasta, którzy mimo niekorzystnej aury na zewnątrz wyszli z domu, by wziąć udział w głosowaniu. W głosowaniu w sprawie odwołania burmistrza liczba uprawnionych do głosowania wynosiła 7212 osób. Liczba osób, które wzięły udział w głosowaniu (liczba kart ważnych) wyniosła 2025, frekwencja sięgnęła nieco ponad 28%. Wyborcy oddali 1982 głosy ważne, z czego aż 1791 osób zagłosowało za odwołaniem Ryszarda Spyry. By referendum było ważne w tym wypadku do głosowania musiałoby pójść 2176 osób. Zabrakło, więc jedynie 151 głosów.


 

Ostatnią kandydatką w Porębie jest Elżbieta Żołnowska (62 l.), która startuje z KWW Zjednoczona Poręba).


 

PO TRZECH KANDYDATÓW WE WŁODOWICACH I SZCZEKOCINACH


 

We Włodowicach jest trzech kandydatów na urząd wójta. Obecny włodarz gminy, Adam Szmukier w nadchodzących wyborach samorządowych znowu powalczy o władzę w gminie. Na urząd wójta chce kandydować również Andrzej Jureczko, który do niedawna pełnił funkcję dyrektora Gimnazjum im. Władysława Kowala we Włodowicach. Swój start w wyborach na to stanowisko już jakiś czas temu zapowiadała także Dorota Wnuk, która obecnie pełni funkcję nieetatowego członka zarządu powiatu zawierciańskiego.


 

Adam Szmukier (54 l., KWW Gmina dla Wszystkich 2018) po raz pierwszy został wybrany na funkcję wójta w 2010 roku i uzyskał 1282 głosów w pierwszej turze. Jego kontrkandydat Mirosław Cybul uzyskał 603 głosy. W kolejnej turze A. Szmukier uzyskał zaś 1339, a jego konkurent M. Cybul 651 głosów. Także w 2014 roku mieszkańcy zaufali Adamowi Szmukierowi, a zagłosowało na niego aż 1779 wyborców, co świadczy o tym, że poprawił swój wynik. Jak będzie tym razem? Andrzej Jureczko (55 l.), który jakiś czas temu był dyrektorem gimnazjum we Włodowicach. Będzie kandydował z KWW Możesz Więcej. Dorota Wnuk (51 l.), czyli nieetatowa członkini zarządu powiatu zawierciańskiego. W wyborach samorządowych do rady powiatu uzyskała 249 głosów i startowała z listy KW Platforma Obywatelska RP. Pełni funkcję prezesa stowarzyszenia „Dla Gminy Włodowice”. Będzie startowała z KWW Doroty Wnuk Szansa na Rozwój.


 

W Szczekocinach także wystartuje trzech kandydatów. O stanowisko burmistrza ubiegać się będzie dotychczasowy burmistrz Krzysztof Dobrzyniewicz (65 l., KWW Razem Dla Rozwoju Gminy). Wystartuje także Marcin Drej (31 l., KWW Aktywny Samorząd) i Jacek Lipa (39 l., KW Prawo i Sprawiedliwość).


 

PO DWÓCH KANDYDATÓW W ŁAZACH, OGRODZIEŃCU, PILICY I IRZĄDZACH


 

W Łazach Krzysztof Furman z Niegowonic (50 l.) będzie kandydował z KW Prawo i Sprawiedliwość. Zmierzy się on z dotychczasowym burmistrzem Maciejem Kaczyńskim (50 l., KWW Macieja Kaczyńskiego Skutecznie dla Gminy). Kaczyński w ostatnich wyborach samorządowych uzyskał 3453 głosów. W wyborach w 2010 roku uzyskał 4235 głosów, a w wyborach w 2006 roku 3479 głosów.


 

Z kolei w Ogrodzieńcu dotychczasowy burmistrz Andrzej Mikulski (54 l., KWW RUCH Ogrodzieniec Demokracji Lokalnej) zmierzy się z Anną Pilarczyk-Sprychą (45 l., KWW Zdrowa Gmina). Anna Pilarczyk-Sprycha jest obecnie dyrektorką Szpitala Powiatowego w Zawierciu. Szpital pod jej kierownictwem nie tylko uzyskał certyfikat akredytacyjny Ministra Zdrowia, ale również odnotował za 2017 r. dodatni (ponad czteromilionowy) wynik finansowy. Andrzej Mikulski od 2002 roku jest burmistrzem. W ostatnich wyborach walka o fotel burmistrza rozegrała się pomiędzy nim a Anną Pilarczyk-Sprychą. Ostatnia z wymienionych w pierwszej turze wyborów pokonała obecnie urzędującego burmistrza uzyskując 2144 głosów. Jej kontrkandydat miał 2067 głosów. O wygranej Mikulskiego przesądziła dopiero druga tura.


 

Po dwóch kandydatów będzie również w Pilicy i Irządzach. W Pilicy obecny burmistrz Artur Janosik (44 l., KWW Artura Janosika) zmierzy się z Andrzejem Grabowskim (62 l., KWW Razem dla Gminy i Miasta). W tych wyborach konkurencję będzie miał również wójt Irządz Jan Molenda (54 l., KWW Nowoczesna Stabilizacja). Jan Molenda pełni funkcję wójta od 2006 roku. Zmierzy się z nim w wyborczej walce Anna Matysiak (35 l., KWW Dobry Start Plus).


 

W KROCZYCACH TYLKO JEDEN KANDYDAT


 

W Kroczycach o fotel wójta powalczy jedynie Stefan Pantak z Pradeł (63 l., KWW Lepsza Przyszłość). Jest on wójtem od bardzo dawna, ale sądząc po wynikach ostatnich wyborów cieszy się on ogromną popularnością. Przypomnijmy w ostatnich wyborach samorządowych o fotel wójta bez powodzenia ubiegał się Gabriel Dors i Aneta Głażewska. Pantak uzyskał aż 2105 głosów, a drugi wynik miał G. Dors (uzyskał jedynie 671 głosów).


 

Monika Polak-Pałęga

Foto: Gmina Żarnowiec, UG ŻarnowiecGaleria zdjęć

Komentarze