Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

ELIMINACJE, KTÓRYCH NIE BYŁO

Tomasz Urbański | 2018-05-06 12:20

(Powiat Myszkowski) W niedzielę odbędzie się Finał II Powiatowego Festiwalu Muzycznego „Nasz Talent”. Rok temu festiwal cieszył się tak ogromnym zainteresowaniem, że w tym roku chętnych w każdej szkole było o wiele więcej. W każdej gminie odbywały się najpierw eliminacje szkolne, później gminne. Ich laureaci dostali szansę występu w finale, wcześniej poprzedzonym dwoma dniami warsztatów z udziałem zawodowych muzyków. Finał imprezy, której patronuje również Gazeta Myszkowska, może być jednak obciążony narastającym z każdym dniem skandalem, związanym z eliminacjami w Szkole Podstawowej im L. Teligi w Poraju. Coraz więcej osób mówi otwarcie, że eliminacje w szkole odbyły się, ale tylko w klasach I-III. W klasach starszych i gimnazjum dyrektor szkoły Danuta Służałek-Jaworska miała wyznaczyć bez eliminacji swoją faworytkę.

 

9 kwietnia w Kinie Bajka w Poraju odbyły się gminne eliminacje do festiwalu. Wzięli w nich udział wszyscy laureaci preeliminacji szkolnych. Ale tuż przed imprezą zaplanowaną na godzinę 10.00 pojawiły się pierwsze wątpliwości, czy szkolne eliminacje w szkole w Poraju w ogóle się odbyły. Dyrektor GOK-u w Poraju Magdalena Ryziuk-Wilk tłumaczy: - Dotarły do nas głosy, że w szkole w Poraju eliminacje odbyły się tylko w klasach I-III, a nie odbyły się w wcale w pozostałych kategoriach, czyli w klasach IV-VII i VII + gimnazjum. Tak organizator, czyli Starostwo Powiatowe w Myszkowie, podzielił w konkursie grupy wiekowe. Oprócz tego była jeszcze kategoria dzieci przedszkolnych i dla szkół ponadgimnazjalnych. Ponieważ dotarły do mnie głosy, że w szkole w Poraju eliminacje nie zostały przeprowadzone zgodnie z regulaminem, poprosiliśmy od wszystkich szkół i przedszkoli protokołów z eliminacji szkolnych. Niektóre dostaliśmy natychmiast, niektóre później, tak że o godzinie 10.00, gdy zaczynaliśmy eliminacje gminne, nie wszystkie protokoły miałam dostępne.

 

Na profilu Szkoły Podstawowej w Poraju na FB szkoła chwali się wynikiem „eliminacji” do konkursu „Nasz Talent” przeprowadzonych 26 marca. Na zdjęciu dyrektor szkoły Danuta Służałek-Jaworska i 12 uczniów z klas I-III.  Nikogo z klas starszych i gimnazjum. Z protokołu, który powstał dopiero 9 kwietnia, w dniu eliminacji gminnych, czytamy: „W eliminacjach udział wzięło 13 uczniów z klasy I-VII” (pisownia oryginalna, z gramatycznym błędem; powinno być „z klas I-VII”). Szkoła wyłoniła do eliminacji gminnych uczennicę z klasy II w kategorii I - III i uczennicę klasy VII.  Trzynastu uczniów (dane z protokołu) minus dwunastka młodszych ze zdjęcia. Jak by nie liczyć, „eliminacje” w klasach IV-VII i gimnazjalnych w szkole w Poraju to jedna uczennica. Dyrektor GOK Poraj Magdalena Ryziuk - Wilk komentuje: - Dochodzą do mnie sygnały, że tych eliminacji w klasach IV-VI i VII +gimnazjum w szkole w Poraju nie przeprowadzono wcale, a tym samym odebrano dzieciom szansę na udział w tak prestiżowym festiwalu. Jestem tym faktem zdruzgotana. Wiem, że wiele dzieci przygotowywało się do Festiwalu, nawet od roku.

 

Sytuacja jest tym bardziej bulwersująca, że rok temu, podczas I Festiwalu uczniowie z gminy Poraj byli wśród faworytów festiwalu. Poraj rok temu miał najsilniejszą reprezentację, w tym roku najsłabszą. A dzieci z talentami w gminie nie brakuje. Wyróżnienie z tej gminy zdobyła uczennica w konkursie Piosenki Angielskiej. Rok temu laureatką w swojej kategorii w konkursie Nasz Talent  była Katarzyna Ząbkiewicz. Sporo uczniów ze szkoły w Poraju występuje w zespole „Nastolatki”. Żadne z tych dzieci w tym roku nie miało nawet szansy zawalczyć o udział w Finale konkursu „Nasz Talent”, gdyż - wszystko na to wskazuje - „eliminacje” szkolne ograniczyły się do wyznaczenia jednej uczennicy.

 

Zanim wokół sprawy zrobił się prawdziwy szum, o „eliminacje” w szkole pytał na szkolnym FB Przemysław Bąk z Kuźnicy Starej, prywatnie ojciec utalentowanej dziewczynki z zespołu „Nastolatki”. Ten wpis został usunięty przed administratora strony, ale ciągle widoczny jest jego drugi wpis: „Nieładnie. Dlaczego został usunięty mój post z pytaniem: KIEDY ODBĘDĄ SIĘ ELIMINACJE DO KONKURSU „NASZ TALENT” DLA KLAS 4-7?”

 

DYREKTOR SŁUŻAŁEK - JAWORSKA NIE KOMENTUJE!

 

Do dyrektor  Szkoły Podstawowej im L. Teligi Danuty Służałek - Jaworskiej wysłaliśmy pytania, z prośbą o komentarz do zaistniałej sytuacji: Do redakcji Gazety Myszkowskiej dotarł list, podpisany jako „Rodzice” (anonimowy), w którym krytycznie opisana jest organizacja w szkole przez Panią prowadzoną, eliminacji do powiatowego konkursu „Nasz Talent”. Autorzy listu stawiają zarzut, że „od lat” faworyzuje Pani w konkursach, nagrodach uczniów jednych, kosztem drugich. I podają ostatni przykład: Zdaniem autorów listu do konkursu „Nasz talent” faktycznie odbyły się eliminacje w klasach I-III, ale nie było ich w klasach IV-VII. Rozmawialiśmy z uczniami i rodzicami z klas IV-VII i ci potwierdzają, że eliminacji w klasach IV-VII faktycznie nie było. W liście opisują to tak: „Nie chcemy atakować dziecka - niewątpliwie utalentowanego. Chodzi o to, że utajniono informację o eliminacjach i żadne z pozostałych dzieci nie miało szansy stanąć do rywalizacji (...) Tajemnicą poliszynela jest nierówne traktowanie uczniów przez Panią Dyrektor. I dalej piszą: „Uważamy, że najwłaściwsze byłoby nieważnienie całego gminnego przeglądu - eliminacji do powiatowego konkursu „Nasz talent”. Pytamy więc dyrektor Służałek - Jaworską:
1. Czy zarzut, iż eliminacji w klasach IV-VII w szkole nie przeprowadzono jest prawdziwy?
2. Jeżeli (ewentualnie NIE) to jakie i ile dzieci oprócz wyłonionej uczennicy  wzięły udział w eliminacjach klas IV-VII?
3. Pod protokołem z eliminacji przeprowadzonych 26.03.2018 r. podpisały się 4 osoby. Czy wszystkie 4 osoby z komisji złożyły te podpisy osobiście?  To pytanie ma związek z podejrzeniem, że podpis jednego z członków Jury szkolnego nie został złożony przez tę osobę.
4. Jeżeli eliminacje odbyły się w szkole 26.03. dlaczego protokół został sporządzony dopiero 9.04.2018 roku?
5. Biorąc pod uwagę zarzut, że eliminacji w klasach starszych nie było, a szkołę reprezentować ma uczennica - co wydaje się najbardziej prawdopodobne - wskazana przez Panią, a nie wyłoniona, nie do uniknięcia będzie sytuacja, że jej udział w konkursie może być odbierany jako nieuczciwy. Nie byłoby właściwe nie wystawianie w konkursie przedstawicielki szkoły z klas IV-VII?
Już w lutym  2017 roku redakcja Gazety Myszkowskiej otrzymała inny anonim, dotyczący Pani działalności w szkole. Wtedy zignorowaliśmy ten list, ale sprawy najwyraźniej się łączą. Autorzy wspomnianego listu zarzucali upolitycznianie szkoły, np. poprzez dostosowywanie terminów uroczystości szkolnych pod Pani kalendarz polityczny (posiedzenia Rady Powiatu). Ale poruszany był w tym liście, już ponad rok temu, problem rzekomego faworyzowania uczniów, tych, którzy pobierają u Pani prywatne lekcje. I w tym sensie zarzut łączy się ze skandalem związanym z eliminacjami do konkursu „Nasz Talent”.
6. Czy udzielała Pani/udziela nadal prywatnych lekcji uczennicy, którą wybrano do eliminacji gminnych w Festiwalu „Nasz Talent”?
7. Czy grywa/śpiewa Pani lub grywała/śpiewała w przeszłości na pogrzebach, ślubach lub innych uroczystościach? Jeżeli taki fakt to już przeszłość, to kiedy zaprzestała pani tej formy aktywności?
8. Jeżeli w przeszłości grywała/śpiewała Pani na uroczystościach np. kościelnych lub podobnych, to czy za wynagrodzeniem?

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. L. Teligi w Poraju Danuta Służałek - Jaworska jest czynnym politykiem Prawa i Sprawiedliwości, radną  powiatową z tej partii. Rok temu, podczas Finału I Festiwalu „Nasz Talent” była jedną z osób wręczających nagrody laureatom Festiwalu, jako radna z Komisji Oświaty Rady Powiatu Myszkowskiego.

 

Do chwili zamknięcia składu tego wydania Gazety Myszkowskiej dyrektor Danuta Służałek -Jaworska nie opowiedziała na nasze pytania.

 

Jarosław Mazanek

 Galeria zdjęć

Komentarze