Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

DROGI SKALNE DO RODZINNEJ WSPINACZKI

Tomek | 2017-07-23 12:20

(Przewodziszowice) Gmina Żarki zyskała kolejną atrakcję turystyczną. Strażnica w Przewodziszowicach ma trzy nowe drogi wspinaczkowe wytyczone specjalnie z myślą o najmłodszych turystach. „Zdobywcy Strażnicy”, „Szczelina Kornicza” oraz „Rozbójnik” to nazwy dla dróg, które idealnie nadają się do wspinania zarówno dla dzieci, jak i rodziców.

 

Skała Strażnica w Przewodziszowicach znajduje się przy jurajskich ścieżkach  asfaltowych dla rowerzystów i pieszych. Aby tam się dostać samochód trzeba pozostawić na parkingu w Przewodziszowicach, a następnie przejść pieszo asfaltową ścieżką rowerową (spacer zajmuje ok. 10 minut).

 

Strażnica jest jedną z piękniejszych i trudno dostępnych skał na Jurze w gminie Żarki. Jest to skała nieodkryta, pomimo swoich walorów wspinaczkowych. Północna ściana, obfituje w trudne sportowe, przewieszone drogi wspinaczkowe. Na południowej części zostały poprowadzone nowe drogi, umożliwiające wspinaczkę rekreacyjną dla tych osób, które zaczynają się wspinać. - Drogi wytyczono na południowej części ściany, zostały poprowadzone tak, aby umożliwić wspinaczkę rekreacyjną dla osób rozpoczynających przygodę ze wspinaniem w tym dzieci i młodzież. Uznaliśmy, że najwyższa pora, aby przygotować bezpieczną skałę do wspinania dla dzieci i młodzieży. Można uznać, iż jest to skała do rodzinnej wspinaczki, polecana dla mamy i dziecka oraz taty i dziecka. Na drogach zamontowano stałe stanowiska zjazdowe, a także zaopatrzono w ringi w wyznaczonych miejscach – zachwala Klemens Podlejski, burmistrz Żarek.

 

Trzy wytyczone do wspinaczki drogi mają różny stopień trudności. Droga niebieska nazwana „Zdobywcy Strażnicy”, to droga zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie ruin średniowiecznej strażnicy. Wysokość drogi to 13 m. Wyposażona jest w stanowisko zjazdowe. Droga zielona nazwana „Szczelina Kornicza” ma 12 m wysokości. Wyposażona jest w komplet ringów asekuracyjnych oraz stanowisko zjazdowe. Dwa dodatkowe ringi nad naturalną półką umożliwiają założenie rekreacyjnego zjazdu oraz tyrolki. Droga czerwona nazwana „Rozbójnik” - najwyższa i najtrudniejsza z udostępnionych dróg jest bardzo eksponowana i przestrzenna - prowadzi na szczyt wyniosłej turni skalnej. Wysokość tej drogi to 15 m. Również jest wyposażona w komplet ringów asekuracyjnych i stanowisko zjazdowe.

 

- Stawiamy na turystykę rodzinną, rowerową. W tym sezonie przygotowaliśmy rodzinną skałę do wspinaczki. Mam nadzieję, że pomysł spodoba się turystom. Brakowało nam takiego punktu wspinaczkowego. Teraz jest dzięki wsparciu z budżetu gminy Żarki. Planujemy tu warsztaty wspinaczkowe dla rodzin z dziećmi oraz możliwość wykorzystywania skały przez grupy wycieczkowe, szkolne – dodaje burmistrz.

 

Jeśli ktoś chce spróbować wspinaczki, a nie posiada umiejętności ani sprzętu może skorzystać z pomocy instruktorów. Wystarczy zadzwonić pod nr 792-438-153 lub 504-592-820 lub napisać maila na adres: instruktorzyjurajscy@gmail.com. (ek)Galeria zdjęć

Komentarze