Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

Dożynki Powiatowe

Tomasz Urbański | 2018-10-23 12:20

(Powiat Myszkowski, Niegowa) Lato zmierza ku końcowi, zatem czas na zakończenie prac polowych. Z tej okazji wszyscy rolnicy tradycyjnie świętują dziękując za udane plony i prosząc o lepsze w przyszłym roku podczas dorocznych dożynek. W tym roku, ponownie w Niegowie, w niedzielę 26 sierpnia odbyły się uroczyste Dożynki Powiatowo-Gminno-Parafialne, w których udział wzięli rolnicy ze wszystkich gmin naszego powiatu, przedstawiciele władz, a także licznie zaproszeni goście oraz okoliczni mieszkańcy.


 

Dożynki to bardzo szczególna uroczystość, której początki sięgają w odległą przeszłość, a niezwykła atmosfera imprezy wynika z głębokiego przywiązania rolników do ludowego dziedzictwa. Święto Plonów honoruje trud pracy rolnika, przynosi radość i nadzieję na przyszły rok.


 

Organizatorem tegorocznych Dożynek był Powiat Myszkowski ze starostą Dariuszem Laseckim na czele oraz Gmina Niegowa wraz z panią wójt Dorotą Hajto-Mazur. Gminę Poraj na uroczystościach reprezentowała zastępca wójta Gminy Poraj Katarzyna Kaźmierczak oraz lokalne Koła Gospodyń Wiejskich.


 

W minioną niedzielę pogoda niestety nie dopisała tak jak w poprzednich latach, ale nie przeszkodziło to we wspólnym świętowaniu. Uroczystości dorocznych dożynek rozpoczęła msza św. w kościele św. Mikołaja w Niegowie, którą w intencji wszystkich rolników powiatu myszkowskiego odprawił ks. kanonik Stanisław Kotyl.


 

Przed świątynią można było podziwiać piękne wieńce dożynkowe, przygotowane przez koła gospodyń wiejskich.


 

Tuż po mszy uczestnicy zgromadzili się na placu kościelnym. Tam uformował się barwny korowód, który podążył w kierunku Amfiteatru, gdzie miały rozpocząć się główne uroczystości. Na czele korowodu kroczyła Orkiestra Dęta z Bliżyc. Tuż za nią szli strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych, za którymi podążali gospodarze i zaproszeni goście. W dalszej kolejności maszerowały poczty sztandarowe, koła gospodyń wiejskich i mieszkańcy.


 

O godz. 14.00 wszyscy zajęli miejsca w przyozdobionym na tę okazję niegowskim amfiteatrze, gdzie rozpoczęła się część oficjalna Dożynek. Na widowni nie zabrakło gości oficjalnych, m.in. przedstawicieli władz w tym i samorządowych.


 

Zgodnie z tradycją na samym początku gospodarze powitali zgromadzonych gości. Starosta Dariusz Lasecki i wójt Dorota Hajto-Mazur wyrazili wdzięczność za całoroczną pracę rolników i ich rolniczy trud. W przemówieniach odwołali się do wspólnej tradycji, ale i także do wspólnej przyszłości, życząc obfitych zbiorów w kolejnym sezonie.


 

Następnie wicestarosta Anna Socha-Korendo zainicjowała tradycyjne, uroczyste przekazanie chleba, specjalnie na tę okazję wypieczonego z tegorocznych zbiorów. Starościna Dożynek Iwona Kusaj z Zagórza oraz starosta Adam Będkowski z Pińczyc wręczyli piękny bochen chleba gospodarzom, którzy wspólnie pokroili go tak, by każdy z zebranych mógł go skosztować. Po czym wspólnie udali się na degustację z koszami pełnymi świeżego chleba dożynkowego.


 

Podczas gdy goście raczyli się chlebem na scenę wkroczyły koła łowieckie działające na terenie powiatu myszkowskiego, które od kilku lat czynnie uczestniczą w przygotowaniu dożynek i zawsze przygotowują smaczną niespodziankę – pieczonego dzika. W imieniu wszystkich myśliwych głos zabrał Łowczy KŁ Szarak Zbigniew Lewandowski.


 

Kolejnym punktem dożynek było uroczyste wręczenie przez wójtów oraz burmistrzów gmin powiatu myszkowskiego nagród oraz wyróżnień dla rolników i osób oddanych pracy na rzecz kultury ludowej.


 

Po uhonorowaniu zasłużonych głos zabrali zaproszeni goście.


 

Podziękowania, gratulacje i życzenia rolnikom złożyli poseł na Sejm RP Mariusz Trepka, radna Sejmiku Śląskiego Krystyna Jasińska w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Myszkowie Jan Kieras, radna Rady Powiatu w Myszkowie Jolanta Koral w imieniu europoseł Jadwigi Wiśniewskiej, Małgorzata Gałuszka, która odczytała list od przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisława Gmitruka oraz Marzena Sitek, kierownik Powiatowego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Myszkowie, która odczytała list od prezes ARiMR Marii Fajger.


 

Zaraz po przemówieniach miał miejsce jeden z najstarszych zwyczajów – przekazanie wieńców dożynkowych. Jak co roku, koła gospodyń wiejskich i zespoły śpiewacze przygotowały przepiękne i pomysłowe wieńce, które zostały wręczone przedstawicielom samorządu powiatowego i gminnego. Po część oficjalnej dożynek na scenę wkroczyli artyści- przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich, które na tę okazję zaprezentowały szereg popularnych pieśni i przyśpiewek, a także własnych kompozycji odwołujących się do spraw lokalnych i bieżących wydarzeń.


 

Po występach KGW na scenie zaprezentował się Robcio Grajek, który zabawił publiczność grą na akordeonie.


 

A gwiazdą wieczoru tegorocznych dożynek był Kabaret Moherowe Berety, czyli cztery panie w średnim wieku na co dzień grające w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.


 

Wystąpił również zespołu Chłop Polski, który łączy w swoim repertuarze folk z jazzem, popem i rockiem. Warto zaznaczyć, że grupa składa się z artystów pochodzących z powiatu myszkowskiego, których droga artystyczna usłana jest sukcesami, a członkowie zespołu od lat zaangażowani są w szereg przedsięwzięć muzycznych w skali ogólnokrajowej, uczestniczą w wielu różnorodnych projektach muzycznych, występują w telewizji i koncertują w całej Polsce, a także współpracują z najbardziej znanymi muzykami w kraju.


 

Uroczystości trwały do późnego wieczora, a publiczność, mimo nienajlepszej aury, została z artystami do końca, bawiąc się i tańcząc w rytm znanych piosenek w wykonaniu Kapeli ODR z Częstochowy.(op) Fot.: UG Poraj, Starostwo Powiatowe w MyszkowieGaleria zdjęć

Komentarze