Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

DAWID D. ODPOWIE ZA MARZENIA O ZAMACHU

Tomasz Urbański | 2018-01-12 12:20

(Kostkowice, Myszków) Zwykli nastolatkowie rozmyślają o grach komputerowych, imprezach i muzyce. 18-letni Dawid D. z Kostkowic w gminie Kroczyce najwyraźniej do nich nie należał. 20 grudnia przed Sądem Rejonowym w Myszkowie zapadł wyrok w jego sprawie. Wcześniej Dawid D. był oskarżany o rozpowszechnianie za pomocą internetu treści mogących ułatwić popełnienie przestępstwa o charakterze terrorystycznym. Na szczęście do jego przeprowadzenia nie doszło.

 

Jak przekazał prezes Sądu Rejonowego w Myszkowie Karol Gondro mężczyzna został skazany na 10 miesięcy pozbawienia wolności. Dodatkowo Dawid D. miał posiadać w pamięci telefonu i komputera stacjonarnego treści będące nośnikami symboliki tzw. Państwa Islamskiego. Treści takie mógł przesyłać określonym osobom. Zapewne chodzi tu o znajomych Dawida D.

 

Z informacji zamieszczonej w lipcu ubiegłego roku na stronie Prokuratury Krajowej wynika, że Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej nadzorował śledztwo prowadzone przez delegaturę ABW w Katowicach w sprawie właśnie rozpowszechniania treści mogących ułatwić popełnienie przestępstwa o charakterze terrorystycznym.

 

Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte 22 czerwca ubiegłego roku, a kilka dni później, 28 czerwca, funkcjonariusze katowickiej delegatury ABW zatrzymali Dawida D.

 

- Podejrzany przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył obszerne wyjaśnienia. Prokuratura i ABW, oprócz wyjaśnień podejrzanego, dysponuje materiałem procesowym, z którego wynika, że mogło dojść do planowanych czynów wymierzonych w szeroko rozumiane bezpieczeństwo – czytamy w krótkim komunikacie Prokuratury Krajowej.

 

Prokurator przedstawił młodemu mężczyźnie zarzut rozpowszechniania treści mogących ułatwić popełnienie przestępstwa o charakterze terrorystycznym.

 

Chodzi o art. 255a par.1 kodeksu karnego, który wskazuje, że kto rozpowszechnia lub publicznie prezentuje treści mogące ułatwić popełnienie przestępstwa o charakterze terrorystycznym w zamiarze, aby przestępstwo takie zostało popełnione, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 

- Sąd przedłużył Dawidowi D. areszt do 20 lutego tego roku – mówi Piotr Żak ze śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej.

 

Wyrok zapadł na jednym posiedzeniu, a oskarżony przyznał się do winy. Mieszkańcy gminy są w szoku. Nie przypuszczali, że w ich okolicy ktoś może myśleć o przeprowadzeniu zamachu. Czy zamiary osiemnastolatka z Kostkowic mogły być urzeczywistnione, na szczęście nigdy się nie dowiemy, ale już same pomysły, jakie cele wskazywał on na miejsce potencjalnego zamachu mrożą krew w żyłach. Dawid D. miał wymieniać wśród celów np. szkołę, kościół, czy główną imprezę kulturalną gminy, tzw. Kroczyckie Wianki. (mpp)Galeria zdjęć

Komentarze