Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

CZY HUTNICY ZNAJDĄ PRACĘ W AMERYKAŃSKIEJ FIRMIE?

Tomasz Urbański | 2018-02-14 12:20

(Zawiercie) Głośnym echem w mediach odbiła się dramatyczna sytuacja hutników z Zawiercia. Jak poinformował nas jakiś czas temu syndyk Huty Szkła Zawiercie Jacek Pietrzela trwają poszukiwania podmiotu, który miałby wznowić produkcję. Prowadzone były między innymi rozmowy z właścicielem innej huty szkła, przy czym były one objęte tajemnicą. Jak przekazał na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Zawierciu prezydent Witold Grim być może zdesperowani hutnicy znajdą zatrudnienie gdzie indziej. Chodzi o firmę AXA Stenman Poland, której właścicielem jest amerykańska firma Allegion.

 

28 listopada ubiegłego roku hutnicy spotkali się z prezydentem Zawiercia Witoldem Grimem. - Prezydent Grim ma listę nazwisk osób z Huty Szkła Kryształowego i planujemy w najbliższym czasie spotkać się z przedsiębiorcami a zarazem pracodawcami z terenu Zawiercia – napisał do nas wtedy rzecznik prasowy zawierciańskiego magistratu Marcin Wojciechowski.

 

- Istnieje szansa, że będą oni zainteresowani zatrudnieniem tych osób. Jest to realna forma pomocy w takim zakresie w jakim miasto może pomóc – dodał rzecznik i przypominał, że problemy dotyczą prywatnego podmiotu gospodarczego.

 

Choć ani miasto, ani prezydent nie mają formalnych możliwości wpływu na prywatne przedsiębiorstwa, to podjęto próbę mediacji po to, by pomóc hutnikom w znalezieniu zatrudnienia.

 

JUŻ NIEBAWEM NOWY ZAKŁAD W SAG

 

W czasie ostatniej sesji prezydent Zawiercia Witold Grim nawiązał do tego, że w Strefie Aktywności Gospodarczej trwa budowa nowej hali. Chodzi o firmę Virtu. Kiedy przedsiębiorstwo rozpocznie produkcję w nowym miejscu?

- Produkcję (w nowej hali – przyp. red.) uruchomi za miesiąc, półtora miesiąca. To, co dla nas jest ważne to to, że zatrudni dodatkowo 100 nowych pracowników. Kolejną firmą, która w ekspresowym tempie „buduje się” w Strefie Aktywności Gospodarczej jest amerykańska firma AXA, która zatrudni 100 pracowników, a docelowo 160 pracowników. Ta firma chce wystartować w maju – mówił W. Grim.

 

Niektóre szacunki mówią, że Virtu stworzy nawet do 130 nowych miejsc pracy. AXA może zatrudnić w strefie nawet do 200 osób.

 

Jak dodał prezydent na pozwolenie na budowę czeka firma Olmar, która planuje zatrudnić w strefie około 40 pracowników. Z kolei firma Biacolor znajduje się obecnie na etapie dokumentacji (zatrudni do około 30 pracowników). Euro-Serwis (inwestycja w fazie projektu) zatrudni do 10 osób.

- Spodziewana ilość nowych miejsc pracy w SAG związana z nowymi inwestycjami powinna wygenerować w latach 2018/19 kolejne 250-300 miejsc pracy. Skala zależy od tempa realizacji inwestycji. Zakładając również potencjał strefy, gdzie w ofercie znajduje się jeszcze blisko 120 ha można przyjąć bardzo ostrożnie, że ten potencjał przekłada się w najbliższych latach na kolejne 1300 miejsc pracy – chwalą się na swojej stronie przedstawiciele Zawierciańskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego.

O dużej inwestycji w Zawierciu mówiło się już od dawna.

 

- W Zawierciu na terenie KSSE należącej do Podstrefy Sosnowiecko-Dąbrowskiej rozpoczęła się budowa nowej fabryki. Inwestycja ta będzie realizowana w formie BTS (Build To Suit), co oznacza, że deweloper - firma Panattoni wybuduje zakład pod długoterminowy najem dla firmy Axa Stenman Poland sp z o.o. należącej do amerykańskiej firmy Allegion – poinformowała w komunikacie z października ubiegłego roku Polska Agencja Inwestycji i Handlu (www.paih.gov.pl).

 

Jak można przeczytać w dalszej części informacji PAIH producent planuje w II połowie 2018 roku uruchomić produkcję w nowoczesnej fabryce liczącej łącznie 14 000 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Docelowo według planów zatrudnienie może wynieść nawet około 200 osób.

 

ŚWIATEŁKO W TUNELU…

 

Na styczniowej sesji W. Grim podkreślił, że rozmawiał z przedstawicielami firmy AXA. Sugerował, że wszyscy pracownicy, którzy nie mają już pracy w Hucie Szkła Gospodarczego (prezydent zapewne miał na myśli nie tylko pracowników HSG, ale wszystkich zawierciańskich hutników) mogą znaleźć zatrudnienie w przedsiębiorstwie, które już niebawem ma rozpocząć działalność na terenie SAG.

 

- Tu na tej sali zostaną im zaproponowane przez firmę amerykańską warunki przyjęcia do pracy. Myślimy o tych, którzy są bez pracy, żeby im pomóc – mówił o zawierciańskich hutnikach Grim.

 

- AXA Stenman Polska zlokalizowana w Siewierzu, przynależy do AXA Stenman Industries, której główna siedziba znajduje się w Veenendaal w Holandii. ASI może poszczycić się długoletnią tradycją, której początki sięgają 1902 roku – czytamy na www.axahomesecurity.pl.

 

W ramach międzynarodowego holdingu działają: AXA Stenman Holandia (produkcja okuć budowlanych i akcesoriów rowerowych), AXA Stenman Francja (produkcja akcesoriów rowerowych), AXA Stenman Polska (produkcja okuć budowlanych).

 

Spotkanie z przedstawicielami magistratu, firmy, Powiatowego Urzędu Pracy w Zawierciu i oczywiście z hutnikami odbędzie się 5 lutego w samo południe w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego.

 

Przypomnijmy, w ubiegłym roku wielokrotnie opisywaliśmy na naszych łamach problemy hutników. Informowaliśmy między innymi o tym, że Prokuratura Okręgowa w Częstochowie prowadzi śledztwo w sprawie niewypłacania wynagrodzeń pracownikom Huty Szkła Zawiercie Sp. z o.o. (obecnie w upadłości). Okazało się, że problemy z wypłatami dotknęły także pracowników nowej Huty Szkła Kryształowego „Zawiercie”, czyli kolejnej firmy, która zajęła się wytwarzaniem produktów ze szkła przy ul. Towarowej. Pomieszczenia (właściwie ich część) po HSZ przez Hutę Szkła Kryształowego „Zawiercie” były dzierżawione, ale umowa wygasła, a syndyk HSZ Jacek Pietrzela podjął decyzję o zamknięciu dostępu do terenów hutniczych dla pracowników dzierżawcy, o którym mowa.

 

Do końca sierpnia ubiegłego roku firma, która dzierżawiła część pomieszczeń HSZ funkcjonowała na terenie huty bez żadnego tytułu prawnego. Po szeregu bezskutecznych prób kontaktu z zarządem „Kryształowej” syndyk podjął decyzję o zamknięciu dostępu do terenów hutniczych dla pracowników Huty Szkła Kryształowego. 8 września ub. r. syndyk otrzymał ofertę Huty Szkła Kryształowego dzierżawy terenów hutniczych. Wtedy w dalszym ciągu nierozwiązana pozostawała kwestia rozliczeń za poprzednią dzierżawę. Jakiś czas temu sugerowano, że pracownicy HSKZ będą mogli wrócić do pracy, jeżeli zarząd tej firmy przedstawi możliwą do zaakceptowania ofertę dzierżawy terenów huty oraz dokona rozliczenia zaległości z poprzedniej umowy.

 

Jeżeli AXA zatrudni hutników z Zawiercia da im wyraźny sygnał, że nadal są oni potrzebni na rynku pracy.

 

Monika Polak-Pałęga

 Galeria zdjęć

Komentarze