Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

CO DALEJ Z ZAWIERCIAŃSKIMI „WODOCIĄGAMI”?

Tomasz Urbański | 2018-08-08 12:20

(Zawiercie) Jakiś czas temu poruszaliśmy temat związany z interpelacją radnego powiatowego Jana Zamory, który próbował dociec, czy starosta Krzysztof Wrona słyszał o tym, że miasto Zawiercie chce sprzedać tzw. wodociągi (Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji). Zdaniem radnego, gdyby sprzedaż doszła do skutku mogłaby doprowadzić do podwyżek cen za wodę w stolicy powiatu. Na temat planów ewentualnego zbycia przedsiębiorstwa gmina Zawiercie wypowiadała się jednak wtedy ustami swojego rzecznika prasowego Marcina Wojciechowskiego bardzo oszczędnie. Mieszkańcy bardzo obawiali się ewentualnych podwyżek. Dziś magistrat zapewnia, że na kształtowanie cen wody (w Zawierciu) Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów w Katowicach nie będzie miało wpływu. Wodociągowy gigant jest za to zainteresowany nawiązaniem bliskiej współpracy z RPWiK.

 

- Doszły mnie takie słuchy, że miasto chce sprzedać wodociągi, ponieważ po urzędowaniu Ryszarda Macha, jako prezydenta budżet miasta jest zadłużony. (…) Wiadomo, że mieszkańcy powiatu, to także mieszkańcy Zawiercia. (…) Czy starosta wie coś na ten temat? - pytał radny powiatowy Zamora w marcu.

 

- Czy to prawda, że miasto Zawiercie planuje sprzedać Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (potocznie nazywane wodociągami)? Jeżeli tak to, kiedy gmina planuje sprzedać swoje udziały i z jakich względów? - pytaliśmy rzecznika prasowego magistratu Marcina Wojciechowskiego.
 

- Na chwilę obecną nie mam informacji w przedmiocie planów sprzedaży RPWiK Zawiercie. Naszemu przedsiębiorstwu z dużą uwagą przygląda się GPW (Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów – przyp. red.) w Katowicach. Niemniej jest zdecydowanie przedwcześnie, aby mówić o jakiś konkretnych działaniach – napisał wtedy tajemniczo rzecznik Wojciechowski.
 

GPW: PARTNERSTWO OPIERAJĄCE SIĘ NA WZAJEMNYM WSPARCIU

 

- Informujemy, że GPW jest zainteresowane nawiązaniem bliskiej współpracy z RPWiK w Zawierciu, której efektem ma być poprawa jakości i bezpieczeństwa zaopatrzenia w wodę mieszkańców Zawiercia. Służyć będzie ona także rozwojowi obu przedsiębiorstw wodociągowych i zwiększeniu sprzedaży wody. Partnerstwo to opierać winno się na wzajemnym wsparciu, w żadnym przypadku nie może prowadzić do wzrostu ceny wody i musi skutkować polepszeniem jakości wody. Za wcześnie jednak, aby dziś mówić o szczegółach tej współpracy – przekazał nam Piotr Biernat rzecznik prasowy GPW.

 

MIASTO O CENACH WODY

 

Ponieważ chcieliśmy wiedzieć, czy GPW jest zainteresowane wykupem udziałów Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Zawierciu do magistratu skierowaliśmy bardziej szczegółowe pytania. Byliśmy zainteresowani, ile takich udziałów GPW chciałoby wykupić i za jaką kwotę.

 

Mieszkańcy Zawiercia bardzo obawiali się tego, że po wykupie udziałów przez GPW ceny za wodę mogą wzrosnąć.
 

- Czy wykupione udziały zapewnią GPW możliwość kształtowania opłat za wodę w Zawierciu? Czy te opłaty mogą wzrosnąć? Czy po wykupieniu udziałów zawierciańskiego RPWiK GPW planuje przeprowadzić na terenie miasta inwestycje np. w infrastrukturę wodociągową? Jeżeli tak to, za jaką kwotę? Czy miasto wykupi udziały w zawierciańskich „wodociągach” od osób fizycznych (20,65%)? Jeżeli tak, to jaką łączną kwotę gmina planuje przeznaczyć na ten cel? Na jakim etapie są obecnie rozmowy między gminą a GPW? – pytaliśmy.

 

- W odpowiedzi na pytanie dotyczące wykupu udziałów RPWiK w Zawierciu przez GPW, uprzejmie informuję, że jest rozważana taka ewentualność. RPWiK wymaga dokapitalizowania celem przeprowadzenia inwestycji i poprawy struktury wodociągowej. Jeżeli doszłoby do wykupu to nie może on przekroczyć 40% udziałów w przedsiębiorstwie. Tym samym na kształtowanie cen wody GPW nie będzie miało wpływu. Miasto nie przewiduje podwyżek cen wody. RPWiK posiada zatwierdzoną taryfę na najbliższe 3 lata na niezmienionym poziomie. Co do indywidualnych udziałów to wykup leży po stronie GPW w ramach 40% udziałów – przekazali w odpowiedzi mailowej zawierciańscy urzędnicy.
 

STAWKI NA KOLEJNE LATA
 

Na stronie RPWiK-u można przeczytać, że Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Zawierciu jako przedsiębiorstwo państwowe zostało wydzielone 1 sierpnia 1991 r. z Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Katowicach. Potem zostało skomercjalizowane w Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. z siedzibą w Zawierciu.
 

Na mocy porozumienia gmin zawartego w 2009 r. oraz zawarcia umów przeniesienia zorganizowanych części przedsiębiorstwa na rzecz gmin: Poręba, Pilica, Łazy, Ogrodzieniec, Siewierz, obszar zadania zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków obejmuje od stycznia 2010 r. gminę Zawiercie oraz Pilicę, a od lutego tego samego roku wyłącznie Zawiercie. RPWiK świadczy także usługę dostawy wody w Osadzie Młyńskiej. Zakres działania firmy obejmuje zatem także niewielką część gminy Włodowice.

 

Według informacji w Biuletynie Informacji Publicznej RPWiK Sp. z o.o. w Zawierciu jest Spółką z następującą strukturą udziałowców: 79,35% gmina Zawiercie i 20,65% osoby fizyczne.

 

Według taryfy dostępnej na stronie RPWIK-u od 7 czerwca tego roku do 6 czerwca 2021 r. mieszkańcy (za metr sześcienny wody) od 1 do 12 miesiąca (pierwszy rok) będą płacili 5,05 zł brutto. W kolejnym roku (od 13 do 24 miesiąca) 5,12 zł brutto i w trzecim roku (od 25 do 36 miesiąca) 5,17 zł brutto. Cena za wodę będzie zatem bardzo nieznacznie wzrastać.

 

Monika Polak-Pałęga


 Galeria zdjęć

Komentarze