Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

CENTRUM PRZESIADKOWE NA UKOŃCZENIU

Tomasz Urbański | 2018-08-16 12:20

(Zawiercie) Prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu zakończone zostaną prace związane z adaptacją parkingu przed dworcem PKP na centrum przesiadkowe. Miasto podpisało umowę z wykonawcą pod koniec czerwca. Termin realizacji zadania to 40 dni. Inwestycja korzystna dla osób korzystających z komunikacji autobusowej może okazać się kłopotliwa dla kierowców. Przed dworcem obecnie znajduje się parking, z którego każdego dnia korzystają dziesiątki kierowców. Czy miejska inwestycja oznaczać będzie jeszcze mniejszą liczbę miejsc parkingowych w centrum? Miasto zapowiada, że będzie się starać o zapewnienie zmotoryzowanym mieszkańcom zbliżonej liczby miejsc.

 

Funkcjonujący obecnie parking naprzeciwko dworca PKP już niebawem zamieni się w centrum przesiadkowe. Miasto chciało przeznaczyć na tę inwestycję nieco ponad 52 tysiące złotych. Do przetargu stanęły dwie firmy. Korzystniejszą ofertę złożył Zakład Inżynieryjno Budowlany Fajkier Spółka Jawna w upadłości układowej z Poręby. Cena, którą porębska firma zaproponowała za wykonanie prac to prawie 46,5 tysiąca złotych.

 

Wśród prac wymienionych w ogłoszeniu o zamówieniu znalazło się między innymi rozebranie nawierzchni z kostki betonowej (88 m2), rozebranie betonowych krawężników, wykonanie podbudowy i wykonanie nowej nawierzchni (do czego ma zostać wykorzystana kostka z odzysku), ułożone zostaną nowe krawężniki, drobną pracą przewidzianą w zamówieniu jest również przestawienie wiaty śmietnika znajdującej się na przydworcowym parkingu.
 

14 czerwca miasto ogłosiło, którą z ofert wybrano. Jak przekazał nam rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Zawierciu, umowa z wykonawcą została podpisana 22 czerwca, a termin realizacji zadania to 40 dni. Z tego wynika, że centrum przesiadkowe powinno być już na ukończeniu. Mówiąc o węźle przesiadkowym przedstawiciele zawierciańskiego magistratu zwracali uwagę, że pozwoli ono „przestawić” przystanki z pobliskiej ulicy Sikorskiego. To z kolei może poprawić bezpieczeństwo pieszych, którzy czasami, śpiesząc się na przystanek, „przecinają” jezdnię w niedozwolonym miejscu.
 

Każdy medal ma dwie strony – w tym przypadku również. W miejscu, gdzie niebawem ma zacząć funkcjonować centrum przesiadkowe obecnie jest parking z kilkudziesięcioma miejscami parkingowymi. Uruchomienie węzła przesiadkowego jest równoznaczne z likwidacją parkingu. Jak poinformował nas rzecznik prasowy UM, po akceptacji planu zmiany organizacji ruchu w tym miejscu, kierowcy zostaną poinformowani o zbliżających się zmianach. Miasto zapewnia, że będzie się starać o nową lokalizację miejsc parkingowych dla zmotoryzowanych. Póki co zawierciańscy urzędnicy nie podają jeszcze szczegółów. Rzecznik prasowy podkreślił jedynie, że sytuacja prawna gruntów znajdujących się w pobliżu dworca jest skomplikowana – niektóre należą do spółdzielni mieszkaniowej, niektóre do kolei, a niektóre do Skarbu Państwa.
 

Edyta Superson


 Galeria zdjęć

Komentarze