Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

BYŁY ZASTĘPCA PREZYDENTA W WYRÓWNANEJ TRÓJCE

Tomasz Urbański | 2018-09-03 12:20

(Zawiercie) U progu kampanii wyborczej dziennikarze Kuriera Zawierciańskiego przeprowadzili sondaż wśród mieszkańców Zawiercia. Badaliśmy nastroje przedwyborcze przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Chcieliśmy sprawdzić, czy na kilka miesięcy przed nimi mieszkańcy miasta myślą o tym, kogo chcą widzieć na stanowisku prezydenta Zawiercia. W ankiecie umieściliśmy pięciu kandydatów. Większość z nich potwierdziła chęć udziału w wyborach: Witold Grim (popierany przez PO), Łukasz Konarski (Zawiercie OdNowa), Beata Chawuła (PiS) i Krzysztof Peroń. W ankiecie uwzględniliśmy także radnego powiatowego Jana Zamorę, który jakiś czas temu mówił otwarcie o swoim udziale w wyborach na urząd prezydenta miasta. Jak wyjaśnił nam radny w rozmowie telefonicznej, nie podjął on jeszcze ostatecznej decyzji o kandydowaniu. Pytani przez nas mieszkańcy większość swoich głosów oddali na Łukasza Konarskiego, który jakiś czas temu został odwołany z funkcji zastępcy prezydenta do spraw społecznych. Tuż za nim znalazła się Beata Chawuła. Trzeci wynik ma obecnie urzędujący prezydent Witold Grim. Wszystko wskazuje na to, że to między tymi trzema kandydatami może rozegrać się „bój o Zawiercie”.


 

Nie wiemy, czy spośród osób, które uwzględniliśmy w sondażu wszystkie wezmą udział w wyborach. Mowa np. o Janie Zamorze, który jeszcze się waha. To zapewne może mieć wpływ na wyniki. Kiedy będą już znane nazwiska wszystkich kandydatów, to przeprowadzimy drugi sondaż. Wyniki obecnego dają jedynie wstępny obraz sytuacji i tego jakie preferencje wyborcze mają mieszkańcy stolicy powiatu. O to na kogo oddaliby oni swój głos zapytaliśmy 301 osób. Ankietę przeprowadziliśmy na początku sierpnia, w różnych częściach miasta. Mieszkańców pytaliśmy: na kogo z przedstawionej listy mieszkańcy Zawiercia chcą oddać swój głos, dając im do ręki symulowaną „kartę wyborczą”. Przy nazwiskach kandydatów nie postawiliśmy znaków partyjnych. Celowo, gdyż nie ma ich również na karcie wyborczej.


 

SPOŚRÓD PIĘCIU KANDYDATÓW JEDEN JESZCZE SIĘ ZASTANAWIA


 

W naszej ankiecie przeprowadzonej na początku sierpnia umieściliśmy pięć nazwisk. W czasie składu niniejszego numeru tylko jeden kandydat jeszcze nie podjął ostatecznej decyzji – Jan Zamora. Jak poinformował nas we wtorek 21 sierpnia, wciąż jeszcze zastanawia się nad startem w jesiennych wyborach. W sondażu uwzględniliśmy obecnego prezydenta Witolda Grima, który potwierdził, że w tym roku również powalczy o tę funkcję. Kandydatką Prawa i Sprawiedliwości będzie Beata Chawuła – pod koniec maja Komitet Polityczny PiS zaakceptował jej kandydaturę na prezydenta miasta. „Pewniakiem” jest również Łukasz Konarski, który w obecnej kadencji pełnił stanowisko zastępcy prezydenta ds. społecznych. Swój start w wyborach potwierdził też kilka dni temu Krzysztof Peroń.


 

KTO KIM JEST?


 

Choć wielu ankietowanych znało prezentowane w naszej ankiecie nazwiska i nie miało trudności z wyborem któregoś z nich, zdarzało się również, że nie każde z nich jest dobrze znane mieszkańcom. Kilkakrotnie ankietowani decydowali komu mogliby udzielić poparcia po krótkim opisie każdego z kandydatów ujętych w naszym sondażu.


 

Beata Chawuła zasiada obecnie w Radzie Powiatu Zawierciańskiego. Przed czterema laty startowała nie tylko w wyborach do rady powiatu, ale również ubiegała się o objęcie funkcji prezydenta miasta. Na kandydatkę Prawa i Sprawiedliwości w 2014 roku w wyborach do rady powiatu zagłosowało 931 osób, natomiast w wyborach na prezydenta Zawiercia uzyskała bardzo dobry wynik 3065 głosów, zajmując wówczas 3 miejsce (w 2014 r. startowało łącznie 6 kandydatów).


 

Obecnie urzędujący prezydent Witold Grim cztery lata temu uzyskał w pierwszej turze najlepszy wynik (6384 głosy), startując z listy KWW Nowe Otwarcie. W drugiej turze wygrał z Markiem Koziełem, uzyskując 6508 głosów (o blisko 3 tysiące głosów więcej niż kontrkandydat). W tej chwili pewnym jest już to, że Witold Grim tej jesieni będzie starał się o reelekcję. Poparcia udzieli mu Platforma Obywatelska. Nieoficjalnie mówi się, że tego kandydata może poprzeć również SLD.


 

Łukasz Konarski w wyborach samorządowych w 2014 roku z powodzeniem startował do Rady Powiatu Zawierciańskiego. Startował wtedy z listy Platformy Obywatelskiej i uzyskał 304 głosy. Krótko po wyborach opuścił radę, ponieważ został powołany na stanowisko zastępcy prezydenta ds. społecznych. Z tej funkcji został odwołany jesienią ubiegłego roku.


 

Jan Zamora – podobnie jak Łukasz Konarski – startował w poprzednich wyborach do rady powiatu. Był wówczas kandydatem z listy KWW Można Uczciwie. Swój głos oddało na niego 427 osób. Wynik ten nie umożliwił mu wejścia do rady. W trwającej kadencji Jan Zamora został radnym pod koniec marca br., obejmując mandat po Zbigniewie Roku. Powiatowym radnym był również w kadencji 2010-2014.


 

Na naszej sondażowej liście znalazł się również Krzysztof Peroń. W 2014 roku startował w wyborach na prezydenta miasta z listy KWW Miłośnicy Ziemi Zawierciańskiej. Swój głos w poprzednich wyborach oddało na niego 1841 mieszkańców. Krzysztof Peroń potwierdził publicznie swój start w wyborach w połowie sierpnia.


 

TRZECH KANDYDATÓW W CZOŁÓWCE


 

Pierwszy sondaż wyborczy wygrał Łukasz Konarski, który uzyskał aż 91 głosów (31,16%). Po piętach depcze mu Beata Chawuła, na którą chciałoby zagłosować 80 wyborców (27,40 %). Być może na tak wysoki wynik kandydatki wpływ miały banery rozwieszone w różnych częściach miasta, na których B. Chawuła życzy mieszkańcom słonecznych wakacji. Trzeci byłby Witold Grim, który nadal cieszy się sporym poparciem mieszkańców. Wśród pytanych głos na niego oddałyby 52 osoby (17,81%). Krzysztof Peroń w naszej ankiecie uzyskał 38 głosów (13,01%). Ostatni w naszym sondażu Jan Zamora uzyskał 31 głosów (10,62%).


 

NIEOCZEKIWANY KANDYDAT MACH


 

Ostatnio Zawiercie obiegła informacja, że w wyścigu o fotel prezydenta miasta Zawiercie weźmie udział także Ryszard Mach. Ten były prezydent Zawiercia, były Starosta Powiatu Zawierciańskiego, a obecnie radny powiatowy jest szefem Niezależnej Alternatywy Wyborców. Niedawno lokalne media obiegła informacja, że będzie on kandydował w wyborach. We wtorek, 21 sierpnia wieczorem otrzymaliśmy oficjalne potwierdzenie, że Ryszard Mach jest zdecydowany stanąć do walki o fotel prezydenta w najbliższych wyborach. W momencie tworzenia ankiet (początek sierpnia) nie wiedzieliśmy jeszcze, że były prezydent będzie chciał wziąć udział w wyborach, dlatego go nie uwzględniliśmy. Wydawało nam się nieprawdopodobne, że będzie startował, biorąc pod uwagę, że jest osobą nieprawomocnie skazaną za przyjmowanie łapówek. Przypomnijmy, że na Sąd Rejonowy w Myszkowie skazał Ryszarda M. na 4 lata pozbawienia wolności i kary finansowe. Trwa procedura apelacyjna, gdyż Ryszard M. ciągle twierdzi, że jest niewinny.


 

WYBORY 21 PAŹDZIERNIKA


 

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy termin tegorocznych wyborów samorządowych. Do urn pójdziemy w niedzielę 21 października, aby udzielić poparcia kandydatom do rad gmin, powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.


 

Przed zarządzeniem daty wyborów samorządowych, jako najbardziej prawdopodobne daty często wskazywano 21 października, 28 października oraz 4 listopada. Wybrany termin (21.10.) będzie niedzielą wolną od handlu, co może mieć przełożenie na frekwencję wyborczą.


 

Monika Polak – Pałęga

Edyta SupersonGaleria zdjęć

Komentarze