Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

AUTOMATYCZNE DEFIBRYLATORY W ZAWIERCIU

Tomasz Urbański | 2018-02-11 12:20

(Zawiercie) W czterech miejscach w Zawierciu pojawiły się automatyczne defibrylatory zewnętrzne, które stosowane są podczas reanimacji. Sprzęt ma służyć mieszkańcom w razie konieczności udzielenia pierwszej pomocy przed przyjazdem pogotowia ratunkowego. Oprócz czterech miejsc, w których znajdują się urządzenia, wyposażony w defibrylator został również radiowóz straży miejskiej.

 

Automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED) to urządzenie stosowane podczas reanimacji. Poprzez polecenia głosowe prowadzi osoby, chcące udzielić pomocy poszkodowanym. Po przyklejeniu elektrod do klatki piersiowej osoby poszkodowanej, urządzenie analizuje rytm serca osoby poszkodowanej. AED podaje informację o tym, czy należy przeprowadzić defibrylację (czyli zabieg polegający na zastosowania impulsu elektrycznego poprzez powierzchnię klatki piersiowej na serce w celu zatrzymania migotania komór i przywrócenia prawidłowej pracy mięśnia sercowego).

 

Defibrylacja może uratować życie. W przypadku wystąpienia migotania komór liczą się minuty. Zarówno na Zachodzie, jak i w Polsce coraz częściej można spotkać ogólnodostępne automatyczne defibrylatory w miejscach publicznych (np. we Wrocławiu i w Krakowie). Urządzenie ma instrukcję obsługi i – tak jak już zostało wyżej wspomniane – wydaje polecenia osobie, która chce pomóc poszkodowanemu. Nie należy się bać, należy za to pamiętać, że przeprowadzenie resuscytacji zwiększa szansę przeżycia osoby poszkodowanej.

 

- Z powodu coraz większej liczby przypadków zachorowań na choroby układu krążenia wpływających bezpośrednio na umieralność, władze gminy Zawiercie postanowiły opracować i wdrożyć kompleksowy projekt, którego celem jest zaangażowanie społeczności lokalnej w proces ratowania ludzkiego życia - przed przybyciem wyspecjalizowanych sił ratowniczych – informuje Urząd Miejski w Zawierciu.

 

Na terenie Zawiercia automatyczne defibrylatory zewnętrzne znalazły się w holu wejściowym do budynku Urzędu Miejskiego (ul. Leśna 2, całodobowo dostępne), w holu budynku OSiR (ul. Moniuszki 10, całodobowo dostępne), w budynku portierni CMC Poland (ul. Piłsudskiego 80, całodobowo dostępne) oraz w poczekalni dworca PKP. W defibrylator wyposażony został również jeden z radiowozów Straży Miejskiej w Zawierciu.

 

- Realizując projekt wyposażyliśmy w defibrylator, który został przekazany nieodpłatnie przez Firmę AWBUD, radiowóz Straży Miejskiej, co pozwala, w razie potrzeby, na szybkie dotarcie do osób potrzebujących pomocy. Radiowóz ten będzie odpowiednio oznakowany, że jest wyposażony w urządzenie AED. Pozyskaliśmy również, na potrzeby mieszkańców, 4 stacjonarne zestawy z automatycznymi defibrylatorami zewnętrznymi, z których 3 są własnością gminy. Jeden z nich zakupiony został przy współfinansowaniu PZU Życie S.A., drugi nieodpłatnie przekazała nam Firma OPTOPOL, trzeci zakupiliśmy ze środków własnych. Czwarty defibrylator pozostaje własnością CMC Poland Sp. z o.o., jednak zarząd firmy wyraził zgodę na udostępnienie go każdemu potrzebującemu. Urządzenia AED są całodobowo ogólnodostępne – przekazuje Artur Kowal, komendant Straży Miejskiej w Zawierciu.

 

Jak informuje magistrat, projekt realizowany jest wspólnie przez Biuro Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych oraz Straż Miejską. Organy te proszą również wszystkie podmioty posiadające automatyczne defibrylatory i wyrażające zgodę na jego udostępnianie o kontakt z Arturem Kowalem – Komendantem Straży Miejskiej (tel.: 32 494 12 17, a.kowal@zawiercie.eu) lub Andrzejem Kozłowskim – Inspektorem Biura ZKiSO (tel.: 32 672 20 02, pz@zawiercie.eu). (es)Galeria zdjęć

Komentarze