Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

300za500 czyli przekaż szkolną wyprawkę niepełnosprawnym!

Tomasz Urbański | 2018-09-01 12:20

Na konta rodziców, którzy mają dzieci w wieku szkolnym trafia już szkolna wyprawka, tzw. „300+”, gdyż obecny rząd RP wszystko lubi „plusem” oznaczać. Na początku lipca ogłosiliśmy w Gazecie Myszkowskiej, że warto -oczywiście dobrowolnie- przekazać szkolną wyprawkę bardziej potrzebującym, niepełnosprawnym dzieciom, dorosłym i ich opiekunom, których reprezentacja strajkowała w Sejmie w marcu i kwietniu. Ten strajk pokazał skalę zaniedbań w opiece nad osobami niepełnosprawnymi, pokazał ich problemy, życie codzienne. Nie ma chyba nikogo w Polsce, kto nie uznałby tego za problem ważny. Zamiast jednak rozwiązywać problemy osób ewidentnie słabszych, rząd PiS-u poszukał środków na niewątpliwą „kiełbasę wyborczą”, jaką jest wyprawka szkolna. Na konta rodziców trafiają pierwsze wyprawki. Ponieważ złożyłem wniosek o wypłatę na początku lipca (przez rządową stronę www.empatia.mpips.gov.pl) wyprawka szkolna już znalazła się ma moim koncie bankowym. I właśnie przelałem ją na konto Fundacji „Kropla Szczęścia” z Myszkowa z dopiskiem „300 za 500”.


 

Rządy RP najpierw Beaty Szydło, teraz Morawieckiego miały być prospołeczne, a niepełnosprawnym protestującym utrudniały podczas protestu nawet dojście do toalety. Protest niepełnosprawnych w Sejmie nie zakończył się pełnym sukcesem, rząd PiS-u nie zgodził się na przyznanie niepełnosprawnym 500 zł w gotówce. Ale głos niepełnosprawnych i ich heroicznych rodziców został usłyszany i dostrzeżony na całym świecie. Rząd nie zgodził się na 500 zł dla niepełnosprawnych, ale daje nowe świadczenie, tzw. „Dobry Start” czyli 300 zł jednorazowej wyprawki szkolnej. Aby otrzymać to świadczenie, rodzic musi złożyć wniosek.


 

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna koszt wyprawki szkolnej po 300 zł na każde dziecko wg. Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyniesie 1,44 mld zł. Wg. oko.press.pl koszt wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnych w stopniu znacznym, niezdolnych do samodzielnej egzystencji wyniósłby 4,8 mld zł. 500 zł miesięcznie dla każdego niepełnosprawnego byłoby pomocą ogromną. 300 zł rocznie na dziecko w wieku szkolnym na pewno się przyda w każdej rodzinie, ale nie zmieni sytuacji finansowej nawet rodziny o niskich dochodach.


 

W kwietniu, gdy kończył się protest niepełnosprawnych w Sejmie, dla Faktów TVN agencja Kantar Millward Brown przeprowadziła sondaż, w którym 87% respondentów opowiedziało się za postulatem rodziców osób niepełnosprawnych, żeby Państwo Polskie wypłacało im 500 zł miesięcznie. Rząd się nie ugiął, w jakimś sensie „zamiast” dał 300 zł wyprawki szkolnej. Wszystkim. Wtedy zrodził się w mojej głowie pomysł, by dobrowolnie przekazywać szkolną wyprawkę fundacjom zajmującym się wsparciem osób niepełnosprawnych. Nazwałem to „300 za 500”.


 

Chętnych… niewielu


 

W powiedzie myszkowskim żyje około 12 tysięcy dzieci i młodzieży w wieku szkolnym do 20 roku życia (niepełnosprawni do 24 roku). To ok. 3,6 mln zł „wyprawki szkolnej”. Gdyby tylko 20% rodziców zdecydowało się przekazać wyprawkę na potrzeby niepełnosprawnych, którym rząd poskąpił pieniędzy, byłaby to kwota 720.000 zł. Już wiem, że efekt akcji będzie mizerny, a ilość przelewów… znikoma. Komentarze pod pomysłem akcji (strona 300 za 500 na FB) są wyłącznie pozytywne, ale oddźwięk… znikomy. O wsparciu potrzebujących jako społeczeństwo Myszkowa chętnie rozmawiamy, ale niechętnie sięgamy do kieszeni?


 

Pomysł akcji „300 za 500” polega na tym, że każdy chętny rodzic przekazuje szkolną wyprawkę (300 zł) na konto wybranej przez siebie fundacji, najlepiej działającej lokalnie. Chcieliśmy przygotować listę fundacji zainteresowanych udziałem w akcji. Co ciekawe przedstawicielki jednej z fundacji, nazwę pominę, powiedziały, że nie wezmą w tym udziału. Powód? Obawa o polityczny kontekst zbiórki. Że może być „antyrządowy”. Jak by pomaganie niepełnosprawnym dzieciom mogło być antyrządowe, wywrotowe…


 

Konkretnie i merytorycznie zareagowała na naszą akcję tylko Fundacja „Kropla Szczęścia” z siedzibą w Myszkowie, ul. Kościuszki 8 (KRS 0000665435) konto do wpłat darowizn: ING Bank Śląski S.A. 94 1050 1142 1000 0090 3120 2915. W przypadku przekazywanej wyprawki szkolnej, warto w polu „tytułem” wpisać: 300 za 500 darowizna na cele statutowe fundacji. Pozwoli to fundacji zidentyfikować wpłaty, które są reakcją na naszą akcję „300 za 500”.


 

„Dziękujemy za przesłanie informacji o Państwa inicjatywie odnośnie akcji związanej z wyprawką szkolną 300zł. Cel jest szczytny i godny uwagi. Fundacja „Kropla Szczęścia” popiera Państwa działania”. Jako Fundacja, która aktywnie działa  w Myszkowie i powiecie i jest skuteczna w pomaganiu osobom chorym i niepełnosprawnym, jesteśmy żywo zainteresowani sprawami, które w znacznym stopniu mogłyby pomóc w życiu tychże osób.” -pisali przedstawiciele Fundacji w lipcu br. do naszej redakcji.


 

Wyprawkę szkolną, którą GOPS w Poraju przekazał na moje konto, w porozumieniu z córką, której wyjaśniłem cele akcji 300 za 500 22 sierpnia przekazałem na konto Fundacji „Kropla Szczęścia”.


 

Jarosław Mazanek


 Galeria zdjęć

Komentarze