Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

20 LAT POWIATÓW, W TYM I MYSZKOWSKIEGO

Tomasz Urbański | 2018-10-30 12:20

(Myszków) Powiaty funkcjonowały już w XIV- wiecznej Polsce. W okresie II Rzeczypospolitej, a później w PRL-u, istniały do 1975 roku, kiedy to zlikwidowano duże województwa podzielone na powiaty, a w ich miejsce wprowadzono 49 mniejszych województw. Podział na powiaty przywróciła reforma administracyjna, zapisana w ustawie z czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym. To dlatego (mimo, że wspomniana ustawa weszła w życie kilka miesięcy później, 1 stycznia 1999), powiaty w Polsce, w tym i myszkowski, świętują w tym roku 20-lecie swojego istnienia. Między innymi na Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się Zgromadzenie Jubileuszowe Związku Powiatów Polskich z okazji obchodów 20-lecia istnienia powiatów. Podczas nich – z tej właśnie okazji - odczytano specjalny list Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W piątek 12 października w Miejskim Domu Kultury w Myszkowie odbyła się powiatowa uroczystość upamiętniająca ten jubileusz.


 

Wśród gości na sali widowiskowej znaleźli się m.in. wójtowie i burmistrzowie gmin Powiatu Myszkowskiego wraz z zastępcami, radni powiatowi wszystkich kadencji, byli starostowie myszkowscy oraz liczni pracownicy starostwa powiatowego. Widzowie obejrzeli archiwalny film przedstawiający historyczne przekazanie aktów erekcyjnych pierwszym starostom, które miało miejsce w 1998 roku na Zamku Królewskim w Warszawie, a po nim prezentację multimedialną poświęconą powiatowi myszkowskiemu. Do publiczności wypełniającej salę zwrócił się Starosta Powiatu Myszkowskiego Dariusz Lasecki. - Reforma administracyjna z 1998 roku przywróciła wywodzący się z przeszłości, naturalny dla Polski podział administracyjny. Oznaczało to także przywrócenie Powiatu Myszkowskiego na mapie Polski.


 

Początki były trudne. Pierwsza Rada Powiatu i Zarząd Powiatu przystąpiły do pracy po wyborach w 1998 roku, mając przed sobą rozpoczęcie działań w dziedzinach, które wymagały intensywnych działań – służba zdrowia, drogownictwo, szkoły ponadgimnazjalne, sytuacja na rynku pracy. Wprowadzenie przez reformę administracyjną nowej jakości organizacyjnej wymagało działań spójnych i przemyślanych. Zarząd i pracownicy starostwa stanęli przed trudnym zadaniem zbudowania od podstaw nowej struktury administracyjnej.


 

Było to zupełną nowością. Zadania realizowane do tej pory przez administrację rządową stały się zadaniami samorządu powiatowego. W czasie kolejnych kadencji kontynuowano ten wysiłek i dzisiaj możemy wspólnie powiedzieć, że przyniósł on pełny sukces. W tym okresie Powiat Myszkowski bardzo się rozwinął. Podjęto szereg inwestycji, które wprowadziły nas w nową rzeczywistość. Sukcesywnie, krok po kroku, kolejne Rady i Zarządy dokładały cegiełkę we wspólnym dziele. Dziś nie mamy się czego wstydzić. Gołym okiem widać, jak bardzo zmieniło się nasze otoczenie – podkreślał Dariusz Lasecki.


 

Podniosłym momentem uroczystości było wręczenie okolicznościowych medali, które otrzymali byli starostowie myszkowscy: Ryszard Chachulski, Marian Wróbel, Łukasz Stachera, Leon Okraska (nieobecny był były starosta Wojciech Picheta), aktualny włodarz powiatu Dariusz Lasecki, wójtowie burmistrzowie gmin Powiatu Myszkowskiego oraz radni powiatowi każdej kadencji. Spośród grupy ok. 60 radnych nie wszyscy byli obecni, ale warto w tym miejscu wspomnieć, że w ciągu minionych 20 lat w Radzie Powiatu zasiadali: Zygmunt Ratman, Grażyna Kolasa-Gotkowska (w Radzie Powiatu jest od jej samego początku), Eugeniusz Madej, Henryk Żywiołek, Teresa Jarkiewicz, Stanisław Noszczyk, Władysław Wawrzycki, Zofia Chwalba, Władysław Derejczyk, Antoni Frączek, Ewa Gajos, Waldemar Hetmańczyk, Jerzy Smaczny, Jolanta Holi, Halina Kot, Jarosław Kowacki, Marian Kula, Bolesław Malicki, Eugeniusz Napora, Jan Nędza, Stanisław Stal, Marian Szmukier, Jan Szczepańczyk, Grzegorz Sikorski, Zbigniew Bernacki, Krzysztof Czyż, Anna Foltyn, Andrzej Gala, Włodzimierz Rebane, Jan Nędza, Sławomir Zalega, Jadwiga Wiśniewska, Mariusz Trepka, Krzysztof Gajdziak, Zofia Jastrzębska, Małgorzata Jędrycha – Gorczyca, Jadwiga Skalec, Łukasz Stachera, Ryszard Woszczyk, Piotr Kołodziejczyk, Beata Kwiatkowska, Mariusz Musialik, Piotr Bańka, Jakub Grabowski, Andrzej Jastrzębski, Dorota Kaim-Hagar, Rafał Kępski, Jan Kieras, Krzysztof Klimek, Jarosław Kumor, Józef Lazar, Wiesława Machura, Mariusz Morawiec, Tomasz Ośmiałowski, Sebastian Ruciński, Danuta Służałek-Jaworska, Jolanta Koral, Anna Socha-Korendo i Michał Trojakowski. Prócz wspomnianych osób w Radach Powiatu Myszkowskiego zasiadali także, dziś już nie żyjący: Marian Szczerbak, Stanisław Majer, Zdzisław Stachura, Włodzimierz Hrapkowicz, Witold Krakowiak i Janusz Jakubiec. Ich pamięć uczczono podczas uroczystości minutą ciszy.


 

Po części oficjalnej o humory świętujących jubileusz zadbali Marcin Daniec oraz Kuba Sienkiewicz, który wraz z muzykami Kwartetu Jurajskiego przypominał najbardziej znane przeboje Elektrycznych Gitar. (rb)Galeria zdjęć

Komentarze