Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

150 TYSIĘCY KARY ZA NIEDOCIĄGNIĘCIA W PRACY SOR-U

Tomasz | 2019-08-16 08:20

(Zawiercie) Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawił wyniki kontroli przeprowadzonej w SOR w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu. Planowa kontrola początkowo obejmowała położnictwo i ginekologię oraz oddział chorób zakaźnych, jednak pod koniec marca jej zakres został rozszerzony o SOR. Przyczyną zwiększenia zakresu kontroli był przypadek młodej kobiety w ciąży, która 10 marca br. trafiła na szpitalny oddział ratunkowy z objawami udaru. Jak poinformowała rzeczniczka Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, kontrola wykazała źle prowadzoną dokumentację medyczną oraz brak należytej staranności w postępowaniu wobec 21-letniej pacjentki z objawami udaru, pomimo opracowanych w szpitalu procedur i zarządzeń. Na zawierciański szpital NFZ nałożył 154,5 tysiąca złotych kary.


 

Najpierw kontrolerzy NFZ prowadzili planową kontrolę na oddziale położnictwa i ginekologii oraz na oddziale chorób zakaźnych. Zakres ich działań został jednak rozszerzony po sytuacji, jaka miała miejsce 10/11 marca. Wtedy na SOR z podejrzeniem udaru trafiła 21-letnia kobieta w ciąży. Tą głośną sprawą interesowały się liczne media ogólnopolskie. Historię młodej pacjentki opisywaliśmy również na naszych łamach. 21-latka miała trafić na SOR w nocy, ok. godz. 1.30 z objawami udaru. Z relacji jej najbliższych wynikało, że samopoczucie młodej pacjentki w ciąży pogarszało się, a mimo tego badanie potwierdzające udar wykonano ok. 6.00 rano. Wtedy dopiero trafiła na oddział udarowy, a kilka godzin później została przewieziona do szpitala w Katowicach. Szpital Powiatowy w Zawierciu na początku kwietnia wydał komunikat, w którym poinformowano, że pacjentka była pod stałym i bezpośrednim nadzorem medycznym. Sprawą zajęła się również Prokuratura Rejonowa w Zawierciu.


 

BRAKI W DOKUMENTACJI MEDYCZNEJ MŁODEJ PACJENTKI


 

Narodowy Fundusz Zdrowia sprawdzał m.in. organizację pracy, dostępność do świadczeń, prowadzenie dokumentacji medycznej (w szczególności dotyczącej 21-letniej kobiety w ciąży, która trafiła na SOR z objawami udaru); kontrolowano również spełnienie warunków wymaganych do realizacji świadczeń w zakresie personelu lekarskiego i pielęgniarskiego.


 

- Prawidłowość prowadzenia dokumentacji medycznej i zbiorczej w dniach 10 i 11 marca br. w szczególności w zakresie dotyczącym postępowania z 21-letnią pacjentką w ciąży z objawami udaru została oceniona negatywnie: m.in.: brak wpisu badania po zgłoszeniu się na SOR o godz. 01:40, brak jednoznacznej informacji w dokumentacji medycznej nt. zmian kategorii medycznej pacjentki w systemie TRIAGE, brak podjęcia postępowania terapeutycznego po otrzymaniu wyników badań laboratoryjnych, brak udokumentowania konsultacji neurologicznej, brak pełnej historii choroby – informuje rzecznik prasowy Śląskiego OW NFZ w Katowicach Małgorzata Doros.


 

„DOKUMENTY WSKAZUJĄ NA NIEPRAWIDŁOWĄ ORGANIZACJĘ PRACY SOR”


 

Zawierciański szpital ma opracowane procedury i zarządzenia dotyczące tego, jak należy postępować z pacjentami w szpitalnym oddziale ratunkowym. Jak dodaje Śląski NFZ, w przypadku 21-latki nie zachowano należytej staranności. Z komunikatu Funduszu wynika, że konieczne jest doprecyzowanie procedur i ponowne szkolenie dla personelu.


 

- W nocy z 10 na 11 marca na SOR zgłosiło się 4 pacjentów, w tym ww. pacjentka w ciąży z objawami udaru. Jak wykazała kontrola, Pacjentce zlecono i wykonano badania laboratoryjne krwi, konsultacje specjalistyczne i inne, a nad ranem 11 marca została przyjęta na oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym Szpitala Powiatowego w Zawierciu. Zebrane w postępowaniu kontrolnym dokumenty wskazują na nieprawidłową organizację pracy SOR w zakresie podejmowania decyzji dotyczących postępowania z pacjentem oraz dokumentowania przebiegu postępowania z pacjentem – czytamy dalej w informacji od rzeczniczki prasowej NFZ-u.


 

Wśród zaleceń pokontrolnych znalazło się między innymi prowadzenie indywidualnej dokumentacji medycznej zgodnie z przepisami oraz staranne realizowanie umowy. Na Szpital Powiatowy w Zawierciu nałożono karę w wysokości dokładnie 154 501,41 zł „za udzielanie świadczeń w sposób nieodpowiadający wymogom określonym w obowiązujących przepisach lub umowie oraz niewłaściwe prowadzenie dokumentacji medycznej”. (es) Foto: Szpital Powiatowy w ZawierciuGaleria zdjęć

Komentarze